Spinac pro triaky pomoc!

Uranin

Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od Uranin »

Zdravím sem v tomto nováček,potřebuji poradit.Chci si k trafo svářečce udělat triakový přepínač odboček na primeru a jako nejlepší spůsob se mě jeví tyto procesory.podle obrázku s 20M2,jestli sem to dobře pochopil,by šlO přepínat 7 odboček,ale já potřebuji,Abych jedním tlačítkem přepínal od 1 až 7, a druhým zase spět.Bude toto zapojení takto fungovat???Pokud ano poradte jak presně naprogramovat.děkuji.Ještě dodávám,že místo svítivých diod na schématu budou optočleny a ty budou spínat triaky.
sch20_03.jpg
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od jova »

Na tule úlohu by měla stačit levnější varianta 14M2. Ty porty se dají nastavit jako vstupní nebo výstupní. Některé sice mají pevně dané, že jsou pouze jako vstupní nebo výstupní, ale pro tohle využití je jich tam dost.
Naprogramovat to zase takový problém nebude. Spíše je otázkou, jak se to bude na té svářečce chovat.
Uranin

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od Uranin »

jova píše:Na tule úlohu by měla stačit levnější varianta 14M2. Ty porty se dají nastavit jako vstupní nebo výstupní. Některé sice mají pevně dané, že jsou pouze jako vstupní nebo výstupní, ale pro tohle využití je jich tam dost.
Naprogramovat to zase takový problém nebude. Spíše je otázkou, jak se to bude na té svářečce chovat.
Dekuji za odpoved,muzete me stim tedy pomoci? Dal bych tam tedy asi 18M2.tak bych potreboval pomoc s programem.

Odesláno z mého PAP5044DUO pomocí Tapatalk
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od micer »

Nadhodím dva problémy, kvůli kterým to může být velký průšvih:

1/ Pokud rozumím (představuji si - není rozkresleno) zapojení triakových spínačů odboček, tak musí být zajištěno, že NIKDY nesepnou dva triaky současně. To se snadno řekne a naprogramuje, ALE opravdu se to dá zaručit? Musí tam být zdroj +5 V pro napájení PICAXE a ten bude přinejmenším v těsné blizkosti svářečky a možná i napájen ze stejného přívodu sítě. Dovedete si představit, jaké tam běhá rušení? A pokud něco z toho projde na PICAXE (který je sám o sobě dost odolný), tak nelze za nic ručit, může se to "zakousnout" v jakémkoli myslitelném i nemyslitelném stavu výstupů. Takže napájení a odstínění mikrokontroléru v tomto případě vidím jako nesrovnatelně větší problém, než jeho zapojení a programování.

2/ Problém stejný jako v (1) - NIKDY se nesmí sepnout dva triaky současně. Teď ale už předpokládám, že zdroj na 100% funguje. Triak sepne kdykoli pulzem do řídící elektrody, to je fakt. Triak "odpadne" tím, že procházející proud klesne na nulu, to je fakt. Závěr: Jestliže to bude postavené podle zakresleného schématu a bude to reagovat na stisk tlačítka, tak tan může přijít kdykoli v průběhu fáze střídavého proudu, nejen v nule. Takže "starý" triak ještě vede a povede možná ještě 1/100 sekundy (1/2 periody), dokud sám nevypne. "Nový" triak sepne okamžitě. Výsledkem je, že při KAŽDÉM přepnutí odbočky dojde ke zkratu vinutí na čas 0 - 0,01 s a projde "řacha" proudu. Při každém zapnutí poletí do výstupu i sítě výkonová špička (triak sepne pod napětím). Teda tohle bych odrušovat při výkonu svářečky nechtěl. Řešení jsou dvě:

A/ Má-li to přepínat plynule v průběhu činnosti (??) tedy třeba i jako součást automatické regulace výkonu, pak MUSÍ k přepínání docházet jen s nepatrným časovým posunem (nejprve vypnout a pak zapnout) a to vypnutí při průchodu nulou (+ zpoždění polovodiče) a vzápětí zapnutí nového triaku ale stále ještě těsně u nuly. PICAXEM by se to mělo nechat udělat, mohl by to stihnout (nezkoumal jsem podrobně), ale musí být synchronizován ma průchod napětí nulou (HW jinak!) a musí to být přesně sčasované (nenastavovat od oka nebo přáním v programu, ale s dobrým měřením). Řeší jak zkraty vinutí tak rušení do sítě.

B/ Nemá-li to přepínat za chodu, tak je to jednoduché, dá se to obsloužit programem. Při povelu k přepnutí se "starý" triak vypne a nechá se doběhnout čas aby určitě fáze prošla nulou a všechny přechodové jevy se určitě ustálily (desetiny sekundy). Pak se zapne "nový" triak. Bez synchronizace na nulu to odstatní zkraty vinutí, ale ne rušení do sítě.

... nebo se mýlím?
Uranin

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od Uranin »

Přesně jak píšete,spínání a rozspínání se spožděním by bylo ideální,pokud mě poradíte s programem budu vděčen.Co se týče spínání pod zátěží,tak to je velmi nepravděpodobné,protože to je k Céočku,takže napětí se na trafo přivede až po stisku tlačítka hořáku.
Ještě dodatek,pro mě by byl ideální od vás bod B !!!!!!!!
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od jova »

Já bych to spínání nulou zkusil řešit tak, že by se na jeden vstup procesoru přivedlo usměrněné nevyfiltrované napětí rezistorovým děličem snížené pod 5V. To napětí by se snímalo a při určité úrovni by se jeho signál použil pro spínání v nule. Samozřejmě by se tam musela dát pauza která by to rovnala na 0. Ale bude to už přesný časový údaj z kterého procesor vyjde.
Uranin

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od Uranin »

Dobrá,když by se někdo nechtěl v těchto hycech škvařit na sluníčku,tak mě prosím pomozte sesmolit program pro picaxe 18M2.Děkuji velice.....!
Uranin

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od Uranin »

Tak ještě změna,chtěl bych to naprogramovat do Picaxe 20M2!!!!!Sehnal sem je od kamaráda.Tak se omlouvám,jestli někdo začal prográmek na 18M2...Nebo aspon poradte prosím jak začít s programem.Děkuji moc!
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od jrt »

Nebo aspon poradte prosím jak začít s programem
Třeba tím, že si přečtěš tuhle, tuhle nebo tuhle příručku...
jrt
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: Spinac pro triaky pomoc!

Příspěvek od Pepa z depa »

Nechci ti do toho kecat, ale začínat s programováním na svářečce mi přijde jako dost těžkej oříšek. Viz příspěvek od Micera.
A jestli čekáš, že ty se budeš dloubat v nose a někdo ti ten program udělá "na míru", tak se asi pleteš...
Jo a začít s programem takhle:
#picaxe 20M2... ale můžeš i jinak
Odpovědět