08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od Pepa z depa »

Zdravím všechny Picaxáře. A prosím o radu.
Mám 08M2, na C.4, C.3 budou tlačítka (+pullup odpory), na C.1 a C.2 budou výkonové N mosfety (+pulldown odpory), které budou ovládat pásy LED diod.
A teď dotaz: ty pásy led se mají rozsvěcet pomalu (nemusí to bejt plynule, stačí během 5s třeba 5 kroků, až do úplnýho rozsvícení), nejdřív jeden, ten pak zůstane svítit a začne se rozsvěcet druhej. Pak zase postupně oba zhasnou.
Jelikož 08M2 má jenom jeden PWM výstup, tak bych chtěl tu "pomalurozsvěcecí" funkci udělat třeba funkcí pulsout - postupně na obou výstupech. Půjde to?
Jinak ten program nebude nic složitýho, tak bych ho mohl zvládnout i já...
Děkuju předem všem.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od micer »

Půjde to a situaci dost zjednoduší právě to, že změna bude v daném okamžiku probíhat jen na jednom výstupu a na druhém bude "krajní poloha", tím myslím stabilně H nebo L.
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od Pepa z depa »

To jsem chtěl slyšet. Díky za odpověď.
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od Pepa z depa »

Hmm tak jsem se trochu unáhlil. Budu potřebovat, aby ty výstupy při maximálním rozsvícení nejely naplno = nemůžu použít fci high :( . Napadá někoho, jak to obejít?
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od AlesH »

Ano, hrubé PWM by mělo jít "nasimulovat" dostatečně rychlou smyčkou s počítáním průchodů a podle počtu průchodů přitom nastavovat H a L na jednotlivých výstupech. Pokud bude stačit cca 10 kroků PWM, tak by při nastavených vyšších rychlostech procesoru mělo jít dosáhnout frekvenci nad 100 Hz a to už by na LED nemuselo být vidět (neměly by blikat).
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od jrt »

Budu potřebovat, aby ty výstupy při maximálním rozsvícení nejely naplno = nemůžu použít fci high. Napadá někoho, jak to obejít?
Použít větší PICAXE s více pwm výstupy?
jrt
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od Pepa z depa »

jrt píše:Použít větší PICAXE s více pwm výstupy?
JJ to by taky bylo řešení, ale chtěl jsem to jednoduchý...
Nakonec to udělám jednokanálový a s fcí pwm.
K tomu PWM bych ještě měl dotaz: Mám zapojenej fet dle obrázku a nějak se mi nedaří, aby se plynule otevíral - ty skoky jsou moc "hrubý" i když změním pwmduty o 1.
Možná je ten pullup odpor u fetu moc velkej ? Ta schottky dioda je tam jenom jako ochrana, aby mi do procesoru něco nevlítlo při případný poruše fetu.
Přílohy
Picaxe a fet.JPG
Picaxe a fet.JPG (10.2 KiB) Zobrazeno 7786 x
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od micer »

Ten FET je jaký? IRF obvykle nejsou ve třídě L a zde musí být FET třídy L (s buzením 5 V) nebo LL (buzení 3,3 V), protože standardní FET se plně signálem z PICAXE neotevře!
U FETu nemáš pullup, ale pulldown. Může tam být, uplatní se při vyndání mikrokontroléru z objímky, ale ta dioda tam škodí, protože ve stavu L se kapacita řídící elektrody FETu vybíjí jen přes 47k, a to je moc dlouho. Dej do G odpor tak asi 180 - 220 ohmů, žádnou diodu, pulldown může zůstat.
Tohle zapojení může dělat problém s napěťovými špičkami na D FETu, protože 1N4007 není zrovna rychlá. Osobně jsem takhle odvařil IRL2203N právě spínáním LED na "pásku" z tištěného spoje, protože ty spoje udělaly takovou indukčnost, že to vyhánělo napětí k 50 V. FET pracoval půl dne, pak chcíp, byly tam krásně viditelné špičky. Vyřešil to transil něco kolem 18V paralelně s FETem a k tomu malý keramický kond asi tak 1n, to špičky vydusilo dokonale (zůstalo neškodných 20 - 25 V).
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od Pepa z depa »

Ten fet teďka z hlavy nevim. JJ samosébně je tam pulldown - to jsem se jenom upsal.
Dokonce jsem se dočet v datašítu, že při použití fetu má bejt pulldown 10k přímo na výstupu (návody vždycky až nakonec že...)
Takže takhle by to mělo fungovat?
Přílohy
Picaxe a fet.JPG
Picaxe a fet.JPG (10.87 KiB) Zobrazeno 7777 x
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: 08M2 + 2x "jakoPWM" výstupy

Příspěvek od micer »

Ano, nějak takhle, už jen správný FET. Možná je to až moc chráněné, ale radši ať je to "neprůstřelné", než aby to zbytečně odešlo.
Odpovědět