PICaxe 18M2

jirivfr

PICaxe 18M2

Příspěvek od jirivfr »

Ahoj, začínám, a zkouším programovat picaxe18m2, ale nějak se mi nedaří rozchodit příkaz "servo". :?
Podporuje ho tato varianta procesoru? A nebo existuje jiný způsob jak ovládat modelářské servo?
Předem děkuji za odpověď Jirivfr.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od micer »

18M2 servo podporuje, tedy alespoň podle dokumentace.
Je jiná varianta. Vyrobit programově pulzy 1,5 +/- 0,5 ms opakované po 20 ms. Pro větší počet serv ovládaných současně je to víceméně jediná varianta.
Možná by pomohlo nakopírovat sem ten krátký program (přinejhorším fragment programu), který z nějakého důvodu nefunguje.
jirivfr

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od jirivfr »

Tak jo, podařilo se mi hýbat servem. Nedošlo mi, že to asi podporují jen některé výstupy.
Asi jsou stené jako PWM ? To znamená jen dvě serva? A předpokládám že je asi nedokáže řídit současně co? Nebo aby na jednom výstupu běžela regulace otáček pomocí PWM a na druhém ovládání serva?

Kód: Vybrat vše

start:
 
for b0 = 220 to 80 step -1
servo B.3,b0
pause 10
next
pause 1000
 for b0 = 80 to 220 step 1
servo B.3,b0
pause 10
next
pause 5000
goto start
Omlouvám se za laické otázky.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od micer »

Mělo by to chodit kdekoli na portu B, před tím to bylo na portu C?
V podstatě ano, ty pulzy jsou generované časovačem podobně jako PWM nebo sériové přenosy.

Ten program jde od základu proti logice použití, protože kombinuje programové generování a generování časovačem, navíc nenechá časovač udělat víc než jeden kmit a hned ho zase znovu inicializuje:
1/ buď to chci dělat časovačem, pak typicky sahám na časovač jen když se má něco měnit, jinak ho nechám dělat svoje na pozadí ... a můj program si dělá něco jiného - tedy promě příkazů, které by použily ten samý časovač (a ještě by se spíš použil příkaz servopos k pohybu a servo jen k inicializaci )
do
servo B.3,80
pause 5000
servo b.3,220
pause 5000
loop

2/ nebo to naopak dělám programově cyklem a pak si tím neobsazuju časovač
do
for b0 = 0 to 250
pulsout B.3,80
pause 20
next b0
for b0 = 0 to 250
pulsout B.3,220
pause 20
next b0
loop

(Je to bez zpomalení přejezdu z kraje na kraj, ale to už není problém upravit, jde jen o základní přístup. Časování není upravené, beru to jako by se program vykonával nekonečně rychle - nebylo by tam pause 20, ale méně o dobu provádění instrukcí a dobu pulzu pro servo. 250 cyklů = 5 sekund při periodě pulzů 20 ms)

Můžu klidně řídit 8 serv (a vlastně by šlo až 12 při rozšířeném rámci) a kromě toho dvě PWM, ale nesmim k tomu používat stejné prostředky (časovače). A taky asi pak už si zvednu frekvenci hodin abych stíhal výpočty mezi pulzy pro serva.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od jrt »

U PICAXE 18M2 funguje příkaz servo jen na celém portu B.
Příkaz servo se používá jen pro inicializaci, pro polohování serva se používá vždy příkaz servopos.
Nebo aby na jednom výstupu běžela regulace otáček pomocí PWM a na druhém ovládání serva?
Viz příkaz pwmout strana 2. Nezapoměňte, že střída PWM se mění příkazem pwmduty!
jrt
jirivfr

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od jirivfr »

Jj, před tim sem to zkoušel na pinech C.0 a C.1 a nešlo to teď na B.3 to chodí. Děkuju za rady, ale pořád sem z toho nějakej zmatenej.
Nevyznám se v programování a je to složitější než sem čekal.
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od micer »

Doporučil bych jednu z těchto brožur (základ je ve všech):
http://www.snailshop.cz/literatura/1534 ... atory.html - zaměřené spíš modelářsky (serva, mixery, RC spínače, sekvencery, ...) - psané asi nejvíc pro laiky
http://www.snailshop.cz/literatura/1535 ... icaxe.html - zaměřené spíš roboticky (čidla, motory, ...)
http://www.snailshop.cz/literatura/1536 ... uziti.html - zaměřené spíš na elektroniku (generování signálu, čítače, ....) - předpokládá orientaci v elektronice
Další tématicky orientované brožury budou dostupné během týdne až dvou
David
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2013, 18:05

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od David »

Zdravím,
pořídil jsem si tři kousky 18M2+ a po nastudování dokumentace měl zato, že pin C.5 již u této verze neslouží k resetu, ale že jde o pin použitelný pouze jako vstup. Po výrobě a osazení desek za cca.2 000,- Kč se však dějí věci - po přivedení log.1 na pin C.5 se program PIC resetuje. :twisted: Měl jsem zato, že jsem si níže uvedenou část manuálu přeložil správně ...

On 18M2 parts there is no reset pin, C.5 is a general purpose input. On older
parts leg 4 is a reset pin and must be tied high with a 4k7 resistor.
2)

Může být problém v tom "+" ?
Existuje nějaké "programové" řešení uvedeného zádrhelu ?

David
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od micer »

Byla splněna i tato podmínka?

To use the new 18M2+ parts you must upgrade your software to this version (or later)
Programming Editor 5.4.3 // Logicator 3.6.0 // AXEpad 1.4.0
David
Příspěvky: 39
Registrován: 19 dub 2013, 18:05

Re: PICaxe 18M2

Příspěvek od David »

Zdravím,
mám zato, že ano. Veškerý uvedený software (poslední verze) nainstalován před několika dny po stažení z webu výrobce.

David
Odpovědět