poptávka výroby programu pro picaxe

Odpovědět
tux21

poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od tux21 »

Zdravím vás kolegové,

dělám teď jeden projekt s raspberry pi a potřeboval bych vyřešit přepínání výstupu. Diskrétně se mi to řešit nechce kvůli energetické náročnosti a tak ksem se dočetl až k picaxe. Zřejmě to pro mě bude ideální obvod díky přímému spojení s pc.

Nicméně jsem mu věnoval nějaký čas učení se psaní kódu a nedaří se. Vzhledem k tomu, že zatím nemám pro picaxe kromě tohoto další využití, rád bych požádal někoho ze zdejších mágů, aby mi program za úplatu napsal. Myslím, že pro někoho, kdo to umí to bude otázka chvíle.

Tákže, je zde někdo, kdo by byl ochotný mi program napsat? V případě zájmu popíšu konkrétní požadavek :)

Děkuji a přeji fajn den
Mortyx

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od Mortyx »

Dobrý den,
rád pomůžu, napište mi podrobnosti (co chcete vytvořit) na e-mail vydelavat@centrum.cz
Prosím, odepište co nejdříve.
Mortyx ;)
tux21

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od tux21 »

Dobrý den,

jedná se o to, že mám 4 výstupy z raspberry a potřebuji s nimi ovládat 8 spínačů.

Pokud výstup "zapnu", objeví se na něm 3,3V. V tom okamžiku potřebuji na 1s "stisknout" tlačítko. Pokud výstup "vypnu", potřebuji na 1s stiknout druhé tlačítko.

To znamená, že od picaxe bych chtěl hlídat ten výstup z raspberry a pokud na něm naskočí napětí, tak na jednom výstupním pinu picaxe naskočí na sekundu napětí a pokud napětí na výstupu z raspberry zmizí, objeví se na sekundu napětí na jiném výstupním pinu picaxe.

Ideální situace by nastala, pokud by picaxe umělo přímo ten výstupní pin spojit třeba se zemí, ale to nevím, jestli je možné a případně bych řešil pomocí tranzistorů.

Případně bych nakreslil schéma pro lepší orientaci.

Děkuji za Váš čas a ochotu.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od jrt »

To, co požadujete, umí integrovaný obvod SN74123, viz tento odkaz.
jrt
tux21

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od tux21 »

Děkuji, to zní velmi dobře. On umí udělat ten krátký impuls, nebo je tam to napětí trvale po dobu low/high na pinu z raspberry? Nějak mi to není jasné z datasheetu.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od jrt »

74123 je monostabilní klopný obvod, tedy jakmile dojde ke změně logické úrovně na jeho vstupu, na výstupu se objeví impulz, trvající dobu, nastavenou RC článkem. Volbou vstupu A nebo B můžete určít, zda bude obvod spuštěn sestupnou (změna log. 1 -> log.0) nebo vzestupnou (změna log. 0 -> log.1) hranou.
Ještě můžete zkusit CMOS obvod 4098: schéma zapojení pro spouštění vzestupnou a sestupnou hranou signálu.
Výstupní signál je u obou obvodů k dispozici v pozitivní (výstup Q) i negativní (výstup /Q) úrovni.
Pro napájení z 3,3V si pořiďte obvod 74HC123.
jrt
tux21

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od tux21 »

Takže v případě 74123 bych použil obě jeho poloviny, z čehož jedna hlídá náběžnou a druhá sestupnou hranu vstupního signálu?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od jrt »

Ano. Totéž u 4098.
jrt
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: poptávka výroby programu pro picaxe

Příspěvek od petr-kubac »

Při vší úctě Vaše úloha je typu, které někteří říkají "rovnák na ohýbák" nebo drbání se levou rukou za pravým uchem

Pokud máte k dispozici 4 piny, jejichž úrovně můžete libovolně řídit je a potřebujete 8 výstupů - to není úloha pro Picaxe, ale pro posuvný registr typu 74HCT595 - spotřebujete jen 3 piny, díky HCT - TTL úrovním se vám "sám vyřeší" i prbolém přechodu z 3.3 V na 5V a získáte 8 výstupů které můžete ovládat zcela libovolně. Dokonce pokud zapojíte 2x 74HCT595 "za sebou do série" budete 3 piny ovládat 16 výstupů - a čekání 1 sekundu - hravě vyřeší software v Raspberry
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Odpovědět