IR senzor

Odpovědět
Mortyx

IR senzor

Příspěvek od Mortyx »

Dobrý den,
nedávno jsem si koupil pár ir senzorů a ir diod z obchodu snailshop.cz. Chtěl jsem si vytvořit takový senzor, že ir bude svítit a senzor světlo buď uvidí nebo neuvidí, nebo by mohl číst adc vstup. Šel by z toho zhotovit např. překážkový senzor pro robota.
Zkusil jsem googlit a narazil jsem na tuto stránku: http://www.robotrevue.cz/forum/viewtopic.php?f=27&t=213 . Nakonec jsem něco nějak zhotovil (možná i z jiných stránek) a vše fungovalo v pořádku. Poté jsem to rozložil a pracoval na něčem jiném...
Nyní tento senzor potřebuji vytvořit znovu, ale nic nefunguje. Na všech možných stránkách jsou odlišná zapojení a já si s tím nevím rady. Mám tyto součástky:
SFH5110-36
LED020
IRLED20
QED234
Mimochodem nevím jak fungují příkazy irin a irout, předtím jsem použil pouze příkaz pwmout, if pin a readadc.
Prosím poraďte mi. Potřebuji poradit především se zapojením senzoru (pokud jsou důležité i příkazy irin a irout tak i s nimi). Je jedno jaký z mých senzorů nebo diod použijete. Hlavně aby mi to fungovalo :D .
Děkuji za odpověďi
Mortyx
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: IR senzor

Příspěvek od jrt »

Senzor, který svítí v ir pásmu a odraz světla je přijímán fototranzistorem je popsán třeba zde.
Senzor, který využívá modulovaného ir světla a je tedy méně citlivý na okolní osvětlení je popsán v Picaxe magazínu 01/2012.
jrt
Odpovědět