Časovač se vstupem :-/

AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Časovač se vstupem :-/

Příspěvek od AlesH »

Ahoj. Jsem jen "programátor s pájkou v ruce", takže algoritmizace a programování mi jde, ale elektronika a mechanika není moje parketa. Se svými chabými znalostmi elektroniky a mechaniky musím používat jen co nejjednodušší řešení a zapojení.

Kreslit schémata neumím, takže jen slovně popíšu, jak bych to osobně postavil. Hladinový spínač bych řešil mechanicky třeba tak, že plovák by spínal mikrospínač. Při sepnutí by spínač přivedl napětí (Ucc) na "přizemněný" (odporem cca 10kOhm) vstup PICAXE (např. pinB.0) a ten by program kontroloval. Protože výstupy musí dodat do cívky relé cca 60mA (což už je moc na přímý výstup z PICAXE), tak bych na výstupy 1 a 2 (např. B.1 a B.2) připojil jakýkoliv NPN tranzistor (např. BC547), spínající cívku směrem k "zemi". Směrem k bázi tranzistoru bych dal odpor odhadem cca 1kOhm. A protože tranzistor spíná indukční zátěž (cívku relé), asi by to chtělo ještě ochrannou diodu, která se připojuje paralelně ke spínané cívce (katoda diody směrem k plus napájení).

Nic lepšího vymyslet nedokážu, kreslit nic nebudu. Snad Ti tady ještě poradí někdo v elektronice znalejší a zkušenější.
Pepa z depa
Příspěvky: 85
Registrován: 02 úno 2014, 02:12

Re: Časovač se vstupem :-/

Příspěvek od Pepa z depa »

Já jenom dodám: tu diodu antiparalelně k cívce relé dej URČITĚ, ne asi. Ten NPN tranzistor se zapojuje emitorem na zem, kolektorem přes cívku relé na PLUS http://robodoupe.cz/2012/peckovy-tranzistor/
K tomu snímání hladiny: ano střídavina je na to lepší z výše uvedených "životnostních" důvodů. Ale zase jí jen tak přímo k picaxe nepřipojíš. Takže bych to asi řešil taky mikrospínačem a nějakým táhýlkem, který ho sepne (nebo rozepne).
Odpovědět