PICAXE a MP3 modul

Odpovědět
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

PICAXE a MP3 modul

Příspěvek od jrt »

Před několika lety jsem ve firmě Flajzar objevil vestavný MP3 modul, se kterým jsme chtěli ozvučit předváděcí roboty. Pak celý projekt nějak usnul, ale na Smíchovské Robotárně jsme se s jedním kolegou dohodli, že se pokusím tento modul rozchodit s PICAXE.

Nejprve katalogový list v angličtině.

Modul má spoustu možností ovládání - tlačítka, paralelní rozhraní, i2c rozhraní a asynchronní sériové rozhraní v úrovních TTL s komunikační rychlostí 4800 Bd. To poslední zmíněné rozhraní mi přišlo pro pokusy nejjednodušší a zde jsou výsledky:

Data jsou v modulu uložena na SD kartě o velikosti 32 MB až 2 GB. Protože se jedná o velmi jednoduchý audiopřehrávač, určený k vestavbě do přístroje, je jednoduchá i adresářová struktura.
Soubory se povinně musí jmenovat 001.mp3 až 199.mp3; prvních 199 musí být umístěno v kořenovém adresáři SD karty, další soubory, vždy shodně označené 001 až 199 musí být umístěny v adresářích, pojmenovaných 02 až 15.

Modul může být napájen napětím 5 až 30 V, já jsem ve zkušebním zapojení pro jednoduchost použil napájení 5 V pro modul i PICAXE. Reproduktory jsem použil ty nejlacinější (třeba tyto), napájené původně z USB (tedy z 5V) a připojil jsem je na tentýž zdroj jako ostatní zařízení.
Propojení mezi PICAXE a MP3 modulem spočívá jen v propojení zemí (GND) a sériové linky. Ta se u PICAXE zapojí na pin, na kterém si programem zvolíme sériový výstup (v příkladu pin 1) a spojíme ho s pinem 15 na modulu. Pin 16 necháme volný, piny 17 a 18 připojíme na vstupy reproduktorových soustav (nezapomeneme zapojit i GND!), na pin 19 připojíme napájecí napětí a pin 20 spojíme se zemí.
Do PICAXE nahrajeme tento program:

Kód: Vybrat vše

#picaxe 08m2

do
  
  serout 1,T4800,(001)	; přehrává záznam 001.mp3
  wait 5		           ; čekej 5 s
  serout 1,T4800,(002)	; přehrává záznam 002.mp3
  wait 5		           ; čekej 5 s
  serout 1,T4800,(003)	; přehrává záznam 003.mp3
  wait 5		           ; čekej 5 s
  serout 1,T4800,(004)	; přehrává záznam 004.mp3
  wait 5		           ; čekej 5 s
  
loop
který stále dokola přehrává vždy prvních 5 sekund ze záznamů 001.mp3 až 004.mp3. Pokud chceme přehrávat celý soubor, je nutno buď nastavit správnou délku pauzy, nebo kontrolovat pomocí PICAXE pin BUSY modulu. To je ovšem programátorsky už maličko obtížnější a tak si vysvětlení necháme na příště.

A jak je možno modul řídit? Těmito povely:
Povel ....................... Funkce
000 ......................... Náhodně přehrává soubory z kořenového adresáře
001 - 199 .................. Přehrává vybraný MP3 soubor
200-231.................... Nastavení hlasitosti
232 ........................ Vol+
233 ........................ Vol-
235 ........................ Pozastavuje přehrávání souboru (pause)
236 ........................ Pokračuje v přehrávání souboru
239 ........................ Ukončí přehrávání souboru (stop)
241 ........................ Nastaví kořenový adresář
.
.
255 ....................... Nastaví adresář číslo 15

Povely se zadávají stejně jako je uvedeno v programu, tedy třeba pro pauzu vyšleme serout 1,T4800,(235), pro obnovení přehrávání vyšleme serout 1,T4800,(236).

A pak už jen na kartu nahrát ty správné zvuky, hlášky z filmů nebo písničky a hurá do provozu!
jrt
johan
Příspěvky: 31
Registrován: 20 bře 2013, 00:19
Bydliště: Ostrava

Re: PICAXE a MP3 modul

Příspěvek od johan »

Díky za clanek, dávam dohromady elm-chan prehravac wav souboru... k hodinám. Fungue mi, i se zesilovačem od "Paji". Tohleto je mnohem efektivnejsi a za rozumnou cenu. Už se tesim, az se mi ozve hlas kukacky :)
Jaste jednou diky.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: PICAXE a MP3 modul

Příspěvek od jrt »

Jen pozor na to, že tenhle přehrávač potřebuje soubory ve formátu mp3, nikoli waw!
jrt
hary
Příspěvky: 43
Registrován: 31 led 2014, 17:15

Re: PICAXE a MP3 modul

Příspěvek od hary »

Děkuji panu jrt za uveřejnění. Hned bych to vyzkoušel. Škoda, že firma Flajzar bude mít tento modul k dispozici nejdříve za měsíc. Hary
johan
Příspěvky: 31
Registrován: 20 bře 2013, 00:19
Bydliště: Ostrava

Re: PICAXE a MP3 modul

Příspěvek od johan »

Tak ted je mi to jasné kde to vázne. Obědnal jsem si ho 24.4. :?
hary
Příspěvky: 43
Registrován: 31 led 2014, 17:15

Re: PICAXE a MP3 modul

Příspěvek od hary »

Modul jsem vyzkoušel. Funguje dobře, ale jen s kartou SD 2 GB. Program jsem použil výše uvedený od pana JRT. I když jsem měl na kartě různě dlouhé záznamy zvuku (krátké i hodně dlouhé), nemusel jsem upravovat příkaz "wait 5", vždy se přehrál celý záznam (zkrácení se vyplatí jen v případě, kdy zvuk je kratší než těch 5 sec), pokud jsem jej volbou čísla dalšího souboru nezkrátil. Zvuk je kvalitní, zapojení a ovládání jednoduché. Děkuji p. JRT za návod.
Odpovědět