Doporučené zapojení PICAXE mimo programátor

Odpovědět
Jiří Prokop

Doporučené zapojení PICAXE mimo programátor

Příspěvek od Jiří Prokop »

Dobrý den,

nedávno jsem si pořídil několik PICAXE 08M2 a k tomu tento programátor: http://www.snailshop.cz/picaxe-moduly/3 ... ard08.html

Chtěl jsem si pro začátek vyzkoušet něco jednoduchého. Vymyslel jsem si barevnou lampičku za použítí RGB LED diody.

Princip je jednoduchý: stisknutím tlačítka se lampička zapíná/vypíná. Pokud tlačítko držím delší dobu, tak se mi plynule mění barva dokud tlačítko zase nepustím. Zdrojový kód je zde:
https://gist.github.com/synaptiko/46ebc6640cdada7357a6

Dokud jsem měl 08M2 zapojený na AXEBoardu vše fungovalo výborně. Říkal jsem si tedy, že si LED zapojím do malého nepájivého pole, přidám 3xAA baterii a vložím do průsvitné krabičky a budu to mít jako ambientní světlo.

Bohužel se mi to nepodařilo.

Nejprve jsem zapojil PICAXE "naholo", přidal 220Ω na každý pin LED diody, tedy kromě společné katody. K tlačítku jsem dal 10KΩ resistor. Po připojení baterie LED pouze problikávala. Později mi došlo, že dochází k restartům. Dočetl jsem se, že čip má detekci tzv. brown-out, který ho restartuje v případě, že dojde k náhlému úbytku napětí. Vše jsem tedy se snažil proměřit. Baterie dávala cca 4.8V. V dokumentaci RGB je uvedeno, že její Forward Voltage je 2.1/3.3/3.3V a doporučený proud 30mA na jeden vývod. V dokumentaci 08M2 jsem se dočetl, že maximálné zatížení je 100mA a 20mA/pin. Proto se mi 220Ω zdála jako dostatečná hodnota.

Po dalším procházení různých diskuzních fór jsem se dočetl, že se doporučuje mít připojené kondenzátor/y. Inspiroval jsem se tedy samotným AXEBoard, který má 470uF u zdroje. Toto nepomohlo. Dalším zkoumáním AXEBoard jsem došel k tomu, že se používá stabilizátor napětí 7805 na 5V a může se tedy použít 9V baterie. Ke stabilizátoru jsou ještě připojeny 100nF kondenzátory a u samotného čipu je další. Zkusil jsem si tedy vše zapojit i na nepájivém poli s 9V baterií místo 4.5V. Po proměření se vše zdálo dobré, ale po připojení 08M2 pořád docházelo k restartům. Zkoušel jsem použít příkaz disablebod, ale ani to nepomohlo. Na dalším fóru jsem se dočetl, že je potřeba k pinu pro serial-in připojit odpor velikosti desítek KΩ. I to jsem zkusil s hodnotou 56KΩ, bohužel bez úspěchu. Napadlo mně, že jsem si možná čip experimenty poničil, tak jsem zkusil naprogramovat náhradní a pak ještě jeden. Na AXEBoard jsem němel problém, po připojení na nepájivé pole vždy dochází k restartům.

Už jsem z toho zoufalý, dovedl by mi někdo poradit, co dělám špatně? Přišlo mi to jako nejjednodušší "užitečná" věc, kterou s PICAXE mohu udělat. Mohl byste mi někdo poskytnout diagram vašeho zapojení nějakého podobně jednoduchého obvodu mimo programátor, v nějaké samostatné aplikaci?

Děkuji moc
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Doporučené zapojení PICAXE mimo programátor

Příspěvek od AlesH »

Ahoj. Podle mého přesvědčení ty resety může způsobovat snad jedině ten "neošetřený" serial-in. Moje zkušenost je taková, že PICAXE snese opravdu velké rozpětí napájecího napětí a při mých experimentech se PICAXE resetovalo jen v jediném případě ... když jsem měl serial-in "ve vzduchu". V mém případě mi pomohlo "přizemnit" serial-in odporem 100 kOhm, takže Tvých 56 kOhm by mělo stačit. Přesto bych ještě nejprve zkusil ten odpor změnšit, protože v doporučeném zapojení (které sem dával např. "mára") je kombinace odporů 10 kOhm a 22 kOhm, takže celkem 32 kOhm. Nic lepšího mne proti samovolnému resetování PICAXE nenapadá. PICAXE-08M2 má serial-in na vývodu číslo 2 (druhý shora vlevo, hned pod napájecím vývodem +V).
Obrázek

Níže ještě posílám příklad jednoho mého zapojení, které mi v pohodě funguje i samostatně.
Obrázek
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Doporučené zapojení PICAXE mimo programátor

Příspěvek od jrt »

Jsou jen dva důvody nefunkčnosti (pokud pominu chybné zapojení obvodu nebo chybu v programu)
1. Napájecí 9V baterie není schopna poskytnout dostatečný proud a napětí při zatížení se sníží natolik, že se PICAXE restartuje. Nezapomeňte, že 7805 musí mít pro správnou činnost na vstupu napětí o 3V vyšší, než na výstupu, tedy nejméně 8V.
2. Pin serial-in není spojen se zemním potenciálem (GND). Uzemněte ho přímo, nebo přes rezistor 10kohm.
jrt
Jiří Prokop

Re: Doporučené zapojení PICAXE mimo programátor

Příspěvek od Jiří Prokop »

Tak hurá! Vypadá to, že se podařilo. Zásadní je ten odpor mezi Serial-in a GND a řekl bych, že musí být v rozsahu 10-32KΩ. Zdá se, že 56KΩ už bylo moc.

Navíc ani není při plně nabitých bateriích potřeba kondenzátor.

Děkuji moc. Sice jsem tu radu už četl, ale zvolil jsem asi špatnou hodnotu odporu :roll:.
Odpovědět