mikrokontroler 20M2

Odpovědět
tomis2

mikrokontroler 20M2

Příspěvek od tomis2 »

Dobrý den,
jako ročníkovou práci ve škole jsem dostal robota SUMO od společnosti Merkur. Je řízený mikrokontrolerem PICAXE 20M2. Chtěl bych se tímto zeptat, jestli nemá nějaký uživatel tohoto fóra s tímto chipem zkušenosti a jestli s ním již v minulosti nepracoval. Velice bych uvítal, kdyby měl doma někdo třeba jen kus nějakého kódu, nejlépe s komentářema, abych mohl robota vyzkoušet. Jsem začátečník a z dokumentace jsem se toho moc nedozvěděl. Hledání tutorialu na internetu jsem po chvíli také vzdal, protože jsem nemohl nic najít.

Předem děkuji za odpověď(i). :-)
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od Dex »

Určitě bych začal u zdroje čili na http://www.picaxe.com/ ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od jrt »

Vy jste k tomu robotu nedostal dokumentaci a programovou příručku?
jrt
tomis2

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od tomis2 »

Dostal jsem dokumentaci, která je z části špatně a z části nepochopitelná. Nicméně, robota jsem sestrojil. V programové příručce je vypsáno několik příkazů, ale nic, co by pomohlo začátečníkovi pochopit samotné programování mikročipu. Na dokumentaci si konkrétně u tohoto typu stěžovalo více lidí, co jsem tak brouzdal po internetu. Díky za odkaz, podívám se na to :) Kdyby kdokoliv věděl ještě o něčem, prosím o pomoc. Děkuji
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od Sam »

S PICAXE 20M2 nás tady má asi zkušenosti víc... Nějak ale nerozumím, co vlastně poptáváte... "Kus nějakého kódu"? Zkuste manuál PICAXE III., jsou tam periférie, snímače, pohony atd. Základní schémata i "kusy nějakého kódu"...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od jrt »

tomis2 píše:Dostal jsem dokumentaci, která je z části špatně a z části nepochopitelná. Nicméně, robota jsem sestrojil. V programové příručce je vypsáno několik příkazů, ale nic, co by pomohlo začátečníkovi pochopit samotné programování mikročipu. Na dokumentaci si konkrétně u tohoto typu stěžovalo více lidí, co jsem tak brouzdal po internetu.
Myslíte tohle?
Dál sem se vlastně nedostal. Proč? Z dokumentace ani z internetu jsem nezjistil, jak jsou řízeny motory, k čemu slouží jumpery na řídící desce, jak fungují senzory, neměl jsem hřiště (ohraničený kruh) ani protihráče a nemohl jsem s řídící deskou experimentovat, protože chyběla alespoň minimální dokumentace natož nějaké jednoduché příklady. Později jsem zjistil, že podobná stavebnice Slídil Alfa je navíc vybavena návodem na programové řízení motorů. S ním bych se asi dostal o kousek dál...
Jestli je to tak, tak je to pěknej prů... no, vy víte co. Mailem vám posílám programovou příručku k robotu Alfa a zkusím vyhrabat podklady k řídící desce.
Řídící desku s Picaxe pro Merkur Toys vyvíjel Hobbyrobot, ovšem manuál a dokumentaci měl na starosti jeden z externích spolupracovníků, který později začal pro Merkur pracovat na plný úvazek. Jak ale vidno, nevypadá to, že by ve své práci nějak pokročil, natož aby ji dokončil.
Pokud narazíte na další problémy, ptejte se, budeme se je snažit vyřešit.
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od jrt »

Sam píše:Nějak ale nerozumím, co vlastně poptáváte... "Kus nějakého kódu"? Zkuste manuál PICAXE III., jsou tam periférie, snímače, pohony atd. Základní schémata i "kusy nějakého kódu"...
Čistě na vysvětlenou: elektronika robotů Merkur má osazen pro řízení motorů speciální obvod (koprocesor), který výrazně zjednodušuje jejich ovládání. Pokud Merkur nedodává ke stavebnici ani popis, ani příklady ovládání tohoto procesoru (které má k dispozici), pak se jedná o veliký problém, protože je nelze nikde jinde dohledat.
Pokusím se zjednat nápravu tím, že dokumentaci zkontroluji, dokončím a zveřejním ji.
jrt
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od Sam »

Jasně, uvedeného robota neznám, takže tyto souvislosti šly tak nějak mimo mé vnímání. Omlouvám se. S 20M2 pracujeme u sledovačů čáry už několik let, deska je náš vlastní vývoj a žáci na ní dělají maturitní projekty. Takže si troufnu říct, že 20M2 znám docela dobře. Ale už asi trpím provozní slepotou... Ještě jednou se omlouvám...
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od jrt »

Není zač se omlouvat, však jste nic neprovedl. Ta poznámka nebyla mířena na vás, ale všeobecně, aby se do obrazu dostali i ostatní, které tohle téma zajímá.
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: mikrokontroler 20M2

Příspěvek od Dex »

Ovládání motorů je jedna věc tam je opravdu potřeba dokumentace k tomu obvodu. Pokud si to dobře pamatuji, tak se do něj posílají bajty přes sériovou linku. Hodnota bajtu pak určuje směr a rychlost otáčení motorů.

Ovšem programovaní PICAXE je jiná, dobře popsaná, věc. Tam je opravdu dobrým zdrojem informací web výrobce jak jsem psal.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět