PIC a úprava PWM

Odpovědět
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

PIC a úprava PWM

Příspěvek od hubacekp »

Ahojte,

Potřebuji poradit jaký PIC co nejmenší a nejlevnější by byl vhodný pro jedinou následující úlohu?

Chci použít PIC pro úpravu servo signálu pro jeho bezdrátový přenos. Protože cílený bezdrát umí přenést pouze diskrétní hodnoty s rozlišením 1ms, chci signál upravit v PIC => "10x zpomalit" a na druhé straně v přijímači zase obnovit - počítám s určitou ztrátou přesnosti rozlišení servo signálu.

úloha pro jeden pic:
1) na 4, nebo minimálně 2, input pinech číst servo PWM signál se vzorkem 0,5 - 2,5ms / perioda vstupu 25ms
2) upravit pro každý pin přečtené na vzorek násobený 10x => 5 - 25ms / perioda výstupu 50ms
3) na 4, nebo 2, output pinech generovat upravený signál

druhý pic to pak bude dělat obráceně

Odhadl jsem, že by se asi hodil PICAXE-08M2 (3 vstupy a 3 výstupy), ale je ještě levnější alternativa? Např. pod 20Kč?

Předem děkuji.
DavidJK
Příspěvky: 60
Registrován: 24 úno 2013, 23:24

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od DavidJK »

Tedy řešení pod 20kč to bych také rád viděl. ;)
Jediné co vím tak modeláři používají na skenování příkaz PULSIN.
Osobně jsem to ještě nezkoušel, ale také by mě to zajímalo.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od jrt »

hubacekp píše:... cílený bezdrát umí přenést pouze diskrétní hodnoty s rozlišením 1ms...
Tomu nerozumím, můžeš, prosím, ten druh přenosu nějak blíže specifikovat?
jrt
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od hubacekp »

Pokusím se objasnit, ale nekomentujte, že jdu s kanónem (XBee) na vrabce (RC hračka) :-)

Používám pro řízení robůtka (původně dětské RC hračky) Xbee připojené přímo na tranzistorový H můstek (psali jste o něm) bez hlavní desky.
S robůtkem nebudu vyměňovat žádná TxRx data. Funguje to na robotovi pouze přes Digitální piny (až 7 DIO myslím) Xbee - High/Low.

Zapojení jednosměrné komunikace:
vysílač:
Internet - Router - Arduino - Ethernet Shield - XBee

přijímač:
XBee - DI0/DI1 - tranzistorový H-můstek - motor řízení / motor pohonu

Výše popsané funguje a nyní chci přes XBee řídit serva, případně motor přes klasický H-můstek.
Můj dotaz se týkal fyzického omezení XBee popsaného zde: http://www.digi.com/support/kbase/kbase ... tl?id=2180

Extrakt: ...the maximum sample rate that can be achieved while using one A/D is 1sample/ms or 1KHz. => Z toho vyplývá, že změnu impulsu 0,5 až 2,5 ms s přesností myslím někde mezi 0,01 ms a 0,001 ms s popsaným limitem vzorkování XBee není možný. Proto chci servo signál "v čase natáhnout" přenést a pak opět (s určitou ztrátou přesnosti) převést do původního stavu.

Mohl bych to vyřešit i:
1) Picaxem/arduinem/jiné mcu přes příkazy TxRx, ale to jsem nechtěl
2) nechat původní hračkovou Rx2/Tx2 a ovládat přímo tu vysílačku, ale to jsem nechtěl
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od jrt »

Už trochů chápu.
U PICAXE to jde poměrně jednoduše:

PULSIN přečte délku servopulsu v desítkách mikrosekund
aritmetickým přepočtem získané číslo zvětšíš podle potřeby
Příkazem PULSOUT ho pomocí Xbee vyšleš.
Na druhé straně provedeš totéž inverzně.

Mikrokontrolér za 20 Kč se v malém bude špatně shánět, ale dovoluji si upozornit, že ve Snailshopu je PICAXE-08M2 za 49 Kč
jrt
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od hubacekp »

Díky za odpověď. Díval jsem se ještě na ATtiny85. Šel by taky použít ?
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od hubacekp »

Jen pro úplnnost: ještě jsem trochu bádal a budu to asi řešit přes přenos analogového PWM na XBee a časovač 555 pro generování PWM serva.
Uživatelský avatar
adamh
Příspěvky: 62
Registrován: 24 úno 2013, 23:10
Bydliště: Opava / Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od adamh »

hubacekp píše:Jen pro úplnnost: ještě jsem trochu bádal a budu to asi řešit přes přenos analogového PWM na XBee a časovač 555 pro generování PWM serva.
No, každý svého štěstí strůjcem:-) Jak to nakonec dopadlo?
“We’re all pathetic and creepy and can’t get girls. That’s why we fight robots.” –Kripke (TBBT)
Osobní web: adamh.cz
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: PIC a úprava PWM

Příspěvek od hubacekp »

po pravdě jsem se k tomu ještě nedostal a možná to nakonec nebude tak banální ovládat 555 napětím PWM (generuje ho XBee na dvou pinech)...
Nakonec možná skončím u XBee + PIC, nebo Arduino s příkazy po seriálu.
Odpovědět