LCD display

Odpovědět
zoodak

LCD display

Příspěvek od zoodak »

Prosim o radu.
Jsem zacatecnik a zakoupil jsem si tento display. http://www.snailshop.cz/sriov-rozhran/3 ... eb20c.html
Nejspis jsem spatne pochopil funkci prikazu serout. Timto se ovladat neda, ze? Display musi byt pripojeny na zbernici sout pro programovani picaxe a komunikovat pomoci prikazu sertxd? Nemohl by mi prosim nekdo poradit jak ho pripojit a popripade jeste rict jak s nim komunikovat?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: LCD display

Příspěvek od jrt »

Koupil jste si displej, který je určen nikoli pro asynchronní sériové rozhraní, ale pro sériové rozhraní I2C.
Jak se přes toto rozhraní komunikuje vám napoví příručka, příkazy hi2cin, hi2cout, hi2csetup, i2cslave, readi2c, writei2c (viz hobbyrobot) a doufám, že co nejdříve i kolega Hanzal, kterého jsem na tento příspěvek upozornil.
jrt
snail
Příspěvky: 35
Registrován: 24 úno 2013, 22:52

Re: LCD display

Příspěvek od snail »

Komunikace je stručně popsána v katalogovém listu. Úplně nejjednodušší bude vyměnit displej za typ s asynchronním seriovým rozhraním, označení je SIC1602AYPLEB20 nebo SIC1602ABNHEB232. Ozvěte se mimo fórum.
J. Hanzal
zoodak

Re: LCD display

Příspěvek od zoodak »

Děkuji. Pořidil jsem si tento display pouze k testovani. Nemam ho urcen na zadnou konkretni aplikaci. Uz jsem to pochopil a povedlo se mi ho inicializovat. Myslim ze se zbytkem uz se poperu.
zoodak

Re: LCD display

Příspěvek od zoodak »

Tak prece jen jsem si objednal jiny display. Nicmene by me zajimalo jak mam udelat abych zobrazil promene? Na to jsem neprisel. U picaxe sii nejsem jisty jestli to vubec jde. Pak mezi prikazy i2write a i2cout asi zadny rozdil neni ze? Prirucka rika at radsi pouzijete i2cout, jen by me zajimalo jestli je rozdil mezi nimi?
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: LCD display

Příspěvek od jrt »

Proměnné na sériovém displeji se zobrazují asi takto:

Kód: Vybrat vše

for b0 = 0 to 63   ; začátek smyčky
read b0,b1   ; přepiš hodnotu proměnné b0 do proměnné b1
serout 7,N2400,(b1)   ; přenes hodnotu proměnné b1 do LCD displeje
next b0   ; konec smyčky
U I2C je to podobné, příkaz serout nahradíte příkazem hi2cout

Příkaz i2cout neexistuje.
Příkaz i2cwrite pochází z doby, kdy mikrokontroléry PIC, na kterých je PICAXE založen, ještě nebyly vybaveny hardwarovým rozhraním I2C. Jakmile začala firma Microchip dodávat PIC s tímto rozhraním, fa Revolution Education zavedla do programovacího jazyka PICAXE Basic nový příkaz hi2cout, který tento hardwarový modul mikrokontroléru používá a celou komunikaci zjednodušuje a zpřesňuje. Proto se nedoporučuje používat v nových programech příkaz i2cwrite, přestože stále funguje.
jrt
zoodak

Re: LCD display

Příspěvek od zoodak »

No, ano ale display zobrazi prislusny znak. Jeste chapu jak zoobrazit jednociferne cislo. Kdybych napriklad chtel aby ukazal cisla 0 - 255, tak nevim jak to udelat.
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: LCD display

Příspěvek od AlesH »

Zkus při výpisu místo proměnné (např. b1) použít notaci s # (např. #b1). To by mělo na výstup poslat řetězec znaků odpovídající dekadické hodnotě proměnné (např. "123").

např.:

Kód: Vybrat vše

b1 = 123
sertxd (#b1)
Odpovědět