RFid a PicAxe

Pivrnec78
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2017, 15:25

RFid a PicAxe

Příspěvek od Pivrnec78 »

Zdravím,
potřebuju poradit ohledně RFid ... potřeboval bych "zařízení" kde bych mohl nastavit nějaké čipy (třeba 10-15 ks, ale některé i z jiné série). A potom bych potřeboval, aby v případě přiložení toho správného čipu se mi na výstupu objevila úroveň HIGH na nějakou dobu (nebo po dobu přiložení čipu), jinak tam bude LOW.
Chtěl bych pomocí PicAxe vyřešit jednoduchý dveřní alarm, kde bude kontakt na dveřích hlídat vstup a čip bude blokovat spuštění alarmu.

Jsou v podstatě 2 možnosti ...
- 1. - Je mi jasné, že v čipu je nějaký kód a ten kód musím někam uložit do paměti a potom musím porovnávat načtený kód s kódem uloženým ...
- 2. - Taky by byla varianta, že by to reagovalo pouze na přiložení jakéhokoliv čipu - pokud to tak jde udělat ... že by se nezapisovalo číslo čipu, ale řešilo se pouze je čip nebo není čip ...

Předem dík za nápady ...
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od fulda »

Pokud budeš používat ty nejjednodušší vlastnosti, tak každý čip ná z výroby své unikátní výrobní číslo.
Stačí si přečíst to a porovnávat je.
Ještě je otázka v jaké technologii? 125kHz / 13MHz??
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Pivrnec78
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2017, 15:25

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od Pivrnec78 »

Je rozdíl v systému čtení pro jednotlivé frekvence?
Jaké to číslo je ... bajt? slovo? několik slov?
Musím porovnávat celé číslo nebo stačí část?
A šlo by to zapojit stylem "je čip" nebo "není čip" bez porovnání?
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od fulda »

Zdar,

Abych dokončil myšlenku.
Pochopil jsem, že neočekáváš žádnou velkou bezpečnost. Takže stačí použít 125kHz technologii a hloupé tagy. Hloupé tagy se vyznačují tím, že mají své unikátní číslo a to řeknou každé čtečce po okolí. Nic víc, nic míň.
Já mám hrst hloupých tagú, které jsem nakoupil v Lanškrouně.

Čtečku jsem si někdy udělal celou, založenou na analogovém obvodu EM4095 a celé řízení a časování jsem si utvořil. Je to hezká zábava, ale předpokládá to čtení dokumentace a taky rychlejší procesor, než je picaxe.

Pro tebe asi připadají v úvahu hotové čtečky se sériovým výstupem. Mám doma jednu ID-12, ale ta je z dnešního pohledu asi dost drahá.
Dnes bude asi doba pro RDM300. Ty se dají koupit jak v čechách, tak v číně, nebo v jiné číně.
Většinou se chovají tak, že po přiložení tagu odešlou jeho číslo na sériový port a to je vše. Tvůj picaxe program si přečte číslo tagu a podle toho se rozhodne co udělá. Není na tom nic složitého.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od fulda »

Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42 Je rozdíl v systému čtení pro jednotlivé frekvence?
Ano, dost zásadně. Na 125kHz ti čip rovnou řekne své číslo, na vyšších frekvencích komunikuješ oboustranné s aplikací na čipu.
Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42Jaké to číslo je ... bajt? slovo? několik slov?
Ty jednodušší tagy používají třeba EM4102, ty mají efektivní ID na 5 bajtů (celkem 8) (když mají být unikátní, tak potřebuješ nějakou délku)
Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42Musím porovnávat celé číslo nebo stačí část?
nemusíš, ale pak nemáš zaručenou unikátnost. Co si budeš dělat je na tobě.
Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42A šlo by to zapojit stylem "je čip" nebo "není čip" bez porovnání?
Pak to bude pípat na kde co - dejme tomu na čipy které "dostaneš" v obchodě nalepené na krabici, klíčky od auta s imobilizérem, NFC telefon, sousedovic čipovaná kočka, ... To už tam můžeš dát rovnou "skryté tlačítko", nebo jen "magnet kontakt" a místo tagu si dát na klíče školní magnet.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od DavidO »

Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42 Je rozdíl v systému čtení pro jednotlivé frekvence?
Ano.
Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42 Jaké to číslo je ... bajt? slovo? několik slov?
To záleží na typu čipu (pro 13.56MHz čipy je víc standardů a délka je různá, 4, 7 nebo 10 bytů)
Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42 Musím porovnávat celé číslo nebo stačí část?
Asi takhle, příměrem - když posíláš peníze bankovním převodem, jako cílový účet píšeš celé číslo nebo jen část?
Pivrnec78 píše: 05 bře 2019, 20:42 A šlo by to zapojit stylem "je čip" nebo "není čip" bez porovnání?
Ano.

Já přidám zkušenost s čipy na 13.56MHz (MIFARE) - je na to spooousta řešení. Já jsem použil jedno, založené na čipu MFRC522 od NXP: čtečka z Číny s tímhle čipem za dolar (destička s tím čipem, anténou na tišťáku a potřebnou bižu okolo), připojení ke kontroléru přes SPI a k tomu knihovna na straně kontroléru (v mém případě ale AVR, ne Picaxe), která poskytuje potřebný komfort pro vlastní aplikaci, od detekce, že tam vůbec nějaká karta je, přes čtení UID po podporu kryptování dat. Sám bych si tu elektronickou část tak jako Fulda asi nechtěl dělat ;-) Já jsem teda potřeboval i zapisovat a kryptovat, ale i to byla akce na dvě odpoledne, nejhorší bylo vymyslet, co na ty čipy vlastně chci zapsat, to, jak se to udělá, už bylo jen rutinní použití té knihovny.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Pivrnec78
Příspěvky: 73
Registrován: 30 dub 2017, 15:25

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od Pivrnec78 »

Nepředpokládal jsem mít karty, ale přívěšky.
Myslím si, že takovou citlivost, aby to zachytilo kočku to mít nebude, i když použiju pouze rozlišení JE / NENÍ čip. Uvažoval jsem o něčem takovém ... https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 23995.html
Myslím si, že po přiložení čipu je nějaký datový tok a asi bych detekoval jen datový tok - tím pádem by se dalo poznat jestli čip je nebo není. Pro začátek by mi to mohlo stačit. Bylo by to jednoduché a upgrade systému by mohl následovat.

Ano, o skrytém releovém kontaktu a magnetickém čipu jsem taky uvažoval, nicméně by každý musel mít další čip. Kdežto RFid už skoro všichni mají. A ti, co ho nemají, by ho dostali.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od DavidO »

Bacha, ten vypadá jako jen 13.56MHz, nikoli 125kHz + 13.56MHz. (existují vůbec duální čtečky? Nevím a spíš myslím, že ne).

Obecně, čtečka je schopná poznat, že právě někdo přiložil čip. Některé možná aktivně něco pošlou, když se přiloží další čip, u těch jednoduchých co jsem potkal je potřeba to pollovat, čtečka říká ne, ne, ne, v jednu chvíli řekne ano a pak se od ní dá vyžádat práce s čipem - čtení uid, dat atd.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od fulda »

Jak jsem už napsal - pro 125kHz a jednoducjhé čipy ta čtečka aktivně pošle číslo tagu když ho detekuje.

Ale zároveň jsem pochopil, že chceš použít nějaké již existující tagy o kterých nic nevíš. Snad jen to, že mají tvar přívěsku a to je opravdu dost málo.
Zkoušel jsi ten tvůj tag alespoň přečíst telefonem?

To co je na odkazu je "něco". Na fotkách je 125kHz čtečka bez čárek a 13MHz čtečka s čárkama, ale vybrat si můžeč jen 13MHz, která navíc komunikuje nějakým zábavným dvoudrátovým protokolem. To myslím na picaxe nedáš.
DavidO píše: 06 bře 2019, 11:36 (existují vůbec duální čtečky? Nevím a spíš myslím, že ne.
Já si naopak myslím že ano. Například v NFC telefonech jsou skoro vždy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: RFid a PicAxe

Příspěvek od DavidO »

fulda píše: 06 bře 2019, 12:46 To co je na odkazu je "něco". Na fotkách je 125kHz čtečka bez čárek a 13MHz čtečka s čárkama, ale vybrat si můžeč jen 13MHz, která navíc komunikuje nějakým zábavným dvoudrátovým protokolem. To myslím na picaxe nedáš.
No jistě, standardní Aliexpresový popisek :-) Ten zábavný protokol je Wiegand. Dva datové dráty s idle-high, nuly se posílají jako low level na jednom drátu, jedničky na druhém, posílá se to v paketu 26 bitů a uvnitř je kromě jiného 16bit ID.
Čtení z 12.56MHz už pokud vím vyžaduje obousměrnou komunikaci i na nízké úrovni. O tu se stará čtečka, se kterou se pak komunikuje zvenku taky obousměrně a už trochu komfortněji, ten mnou zmíněný MFRC522 má SPI, UART a i2c, ale knihovny většinou implementují jen SPI (tedy první bastlíř implementoval SPI a od té doby to všichni už jen kopírujou).
fulda píše: 06 bře 2019, 12:46
DavidO píše: 06 bře 2019, 11:36 (existují vůbec duální čtečky? Nevím a spíš myslím, že ne.
Já si naopak myslím že ano. Například v NFC telefonech jsou skoro vždy.
Já jsem myslel takovéhle levňoučké čínské moduly.
Odhaduju, že čtečka na 125kHz čip na 12.526MHz ani nezjistí (a stejně tak naopak).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět