Schema Arduino Nano / CH340

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Schema Arduino Nano / CH340

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

koukám na TUTO stránku, která se věnuje Arduino Nano / CH340. Na schématu (na konci stránky) mne zarazilo, že je propojeno RxD <-> RxD a TxD <-> TxD. To se mi zdá jako chyba, ale bohužel tady nemám žádnou desku, abych si to prověřil. Nemáte někdo po ruce nějaký vzorek?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Schema Arduino Nano / CH340

Příspěvek od fulda »

Tak tady si odpovím - na schématu jsou u obvodu CH340 přehozené vývody 2 <-> 3.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Vladimir66
Příspěvky: 385
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Re: Schema Arduino Nano / CH340

Příspěvek od Vladimir66 »

Ahoj,
vyuziji toho, ze je zde schema Arduina a mam dotaz, vlastne dva.
1- pokud napajim Arduino pouze pres USB, jaky proud ta dioda (SD101CWS) skousne ? peak 2A ale podle datasheetu mi prislo, ze trvale nejak malo..
cim ji nahradit ? staci k ni nejakou schottky paralelne pribastlit ?
2- pokud pouziji pridavny zdroj 5V na vystup 5V stabilizatoru, mel bych dat diodu mezi vstup(K) a vystup(A) stabilizatoru. Jaka by byla vhodna ?
(kdyby bylo na USB 4,8V a na pridavnem zdroji 5,2V tak je na stabilizatoru 0,4V opacne napeti, a to by nemusel mit rad)

a jeste drobnost. Arduino Nano od Robotdynu ma na sobe 3v3 stabilizator 500mA, ktery na tomto schematu neni.
takze vzdycky musite brat v potaz konkretni modul ktery mate. schemat je spousta.

-V66
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Schema Arduino Nano / CH340

Příspěvek od daton »

Ahoj
k tvému dotazu ad 1 ano pokud je tam implementovaná ta dioda tak její provozní proud je 30mA z USB portu, špička pak 2A ale to platí pro nana která nějsou od robotdyne protože tam tato dioda není alespon podle obrázků zde
https://www.aliexpress.com/item/Nano-V3 ... eLevelAB=5
toto je model který robotdyne má i na svých ofic stránkách a jiný ne. Ještě jsem našel nějaký modul pro rusko http://xn--18-6kcdusowgbt1a4b.xn--p1ai/ ... -драйвера/ ale ten se na stránkách robotdyne ani na aliexpresu neinzeruje možná je to nějaký vyvoj tam to bude jinak.
I ten samotný modul od robotdyne má jiné zapojení než je na schématu. Ten stabilizátor na 3,3V je tam jen na ten pin 3,3v jinak se na napájení arduina nepodílí a na 5V je tam další stabilizátor. K té diodě klidně přibastli nějakou shotky diodu je to celkem jedno a budeš mít vyšší prud do arduina a utahne ti to i periferie ale napájené z pinu 5V.
AD 2 když budeš mít přidavný zdroj 5V tak to dej napřímo a ne přes stabilizátor je to zbytečné a ta shotkyho dioda se postará o to že se to nebude prát se zdrojem z NB. Využiti vnitřního stabilizatoru ma smysl když je napájeni na VIN vyssi alespoň o 2 V.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Schema Arduino Nano / CH340

Příspěvek od jrt »

Vladimir66 píše: 31 pro 2017, 11:32 1- pokud napajim Arduino pouze pres USB, jaky proud ta dioda (SD101CWS) skousne ? peak 2A ale podle datasheetu mi prislo, ze trvale nejak malo..
No, ta dioda mi pro ochranné použití připadá - jak se kdysi říkalo - ideově pochybená.
Nejen, že podle tohoto datasheetu má povolený maximální prcovní proud 15 mA (Forward Continuous Current IFM 15 mA), ale navíc má při tomto proudu úbytek napětí (Forward Voltage Drop) až 1 V. To by mohlo být příčinou různých "záhadných" pádů některých Arduin.
jrt
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Schema Arduino Nano / CH340

Příspěvek od fulda »

Ahoj,

napájení u arduina je moje oblíbené téma. Někdy jsem na to zakládal tikety, někdy jsem se vyjadřoval k různým úžasným designům, které propagují připojit napájení na výstup +5V, ale po pár letech jsem to vzdal. Třeba v bugzile na arduino.cc to pokaždé skončilo zavřením, že vyšla nová verze něčeho a to to třeba možná vyřeší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět