Návrh EduShieldu

Odpovědět
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Návrh EduShieldu

Příspěvek od MartinL »

Zdravím, řeším "kurz" pro absolutní záčátečníky s Arduinem. Nechce se mi jít hned do nějakého zapojování, a proto bych rád navrhl shield, vhodný pro úplný začátek. Z dostupných mě zatím nic neoslovilo (obvykle jsou shieldy zbytečně komplexní a zapojení není příliš průhledné).

Můj první návrh je asi takovýto:

8x LED (D1 - D8) - odpojitelné
8x 3pin GND, VCC, D1 - D8

1x RGB LED (D9, D10, D11) - odpojitelné
4x 3pin GND, 5V, D9 - D12 (vlastní stabilizátor), např. pro serva

2x I2C 4pin GND, VCC, SCL, SDA (A4, A5)
1x fotorezistor (A3) - odpojitelný
4x 3pin GND, VCC, A0 - A3
4x tlačítko (A0 - A3)

Osazení DPS:
- stabilizátor 5V
- potenciálně možno osadit H-můstek TB6612

Prosím o zhodnocení a případné nápady, co udělat lépe. Jeden problém tam mám, a to je těch 8 LED (lepší by bylo, kdyby byly na jednom portu, ale to nelze, a ještě sdílím D1 s txd?).
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Návrh EduShieldu

Příspěvek od Dex »

"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh EduShieldu

Příspěvek od MartinL »

Dex píše:Viděl jsi https://www.edushield.cz/cs/ ? ;)
Ano, to je trávě jeden z těch, co mi pro absolutního začátečníka přijdou zbytečně složité.
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Návrh EduShieldu

Příspěvek od aladin »

několik vstupních parametrů:

arduino nano/uno má 8vstupů a 14digital i/o, 6pwm a i2c jsou už zahrnuty.
projekt Merkurino se snažil všechny využít za cenu "nahňácanosti"

jakou máš představu o rozmístění prvků a velikosti desky?
jak mají vypadat "sdružené" piny - viz serial, i2c, pwm a pod., jaké konektory
můstky je asi vhodnější dát výměnné, ale pak je třeba větší deska, třeba 90x90mm? 100x100? krabička? popisky, jumpery vs. přepínače, Led klasika nebo smd, shiftregistry...
napájení jedno nebo dvě? serva a motory dodávají pěkné rušení. pokud bude zvoleno jedno 12v dc, tak tam dát 2 měniče na 5V - pro serva a mcu, 3,3V pomocí lineáru (lm1117-3.3) z měniče pro mcu. motory napájet přímo z baterek?

stejná otázka: "univerzální" jednoduché desky typu Hobbyrobot vs složité typu Merkurino vs "blbuvzdorné" blackboxy jako fischertechnik controller nebo lego NXT vs "smetí" typu číňan + breadboard
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh EduShieldu

Příspěvek od gilhad »

Ja si pro experimenty udelal takove (no rikejme tomu tak) shieldy, kde mam 8 LED a 4 tlacitka (ve verzi 2 a 3 i vyvedene I2C). Plus vyvedene vsechny vyvody, aby se dalo pripojit cokoli kamkoli ptreba prez breadboard.

Na spoustu veci se mi to osvedcilo (pichnu tam nano, napisu program a mam vstupy i vystupy pri ruce a spolehlive, nevaklajici se), ale uz jsme mnohokrat narazil na to, ze jakmile se pouzije nejaka soucastka s definovanymi piny, ktere vedou na ty LED a je tam nejaka komunikace, tak ty LED to casto proste stahnou a komunikace nefunguje, nebo nefunguje spolehlive. Tlacitka zase hrozi tim, ze zkratuji pin zapojeny knihovnou jako vystupni.

Takze verze 4 bude mit k tlacitkum do serie dostatecny odpor a LED budou prez oddelovaci transistory/integrac s vysokym odporem (na I2C sbernici se osvedcilo).

Cimz chci rict, ze jsem se spalil za tebe a nezapomen na tyhle detaily pri navrhu sveho shieldu. Je to kupa soucastek navic, ktere vetsinou nejsou potreba (ale samozrejme jsou kriticke kdyz se to hodi nejmin).

Pro nano se mi taky osvedcilo ho misto obvykleho hrebinku osadit pruchozima samickama (jak to maji klasicke arduino shieldy), takze jde strcit do breadboardu/shieldu, nebo pouzit jen tak, nebo do nej zastrkat dratky/soucastky vrchem, nebo na nej nasadit nejaky vhodny shield. (provedeni nano samo sobe minishieldem)

Z praktickych duvodu ted vaham mezi osazenim I2C jen samickou (pak to jde do breadboardu, ale nepripojim dolni shield s I2C) a samickou s dlouhyma nozickama dolu (pak se to nevejde do breadboardu, ale jde do shieldu), zatim mam par od kazdeho provedeni a uvidim, co se osvedci lip.
Odpovědět