Měření srážek

GreatPsycho
Příspěvky: 66
Registrován: 03 bře 2017, 03:21

Měření srážek

Příspěvek od GreatPsycho »

Chtěl bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost s měřením srážek. Napadlo mne, že by bylo možné použít senzor hladiny umístěný v nádobce s otevřeným vrškem a malou dírkou na dně. Tudíž by dešťová voda měla zvedat hladinu, na maximální hodnotě bych udělal výpusť, případně dírku zvětšoval, abych mohl měřit i větší srážky. Myslíte, že je to takhle možné? Nebo existuje nějaké přesnější a snadnější řešení?
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Měření srážek

Příspěvek od aladin »

co měřit náklon plováku - "úhloměr" měřící otočení proti magnetu.
nevím, jak se ten šváb jmenuje, jen pak přepočítat/zkalibrovat stupně na výšku
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
GreatPsycho
Příspěvky: 66
Registrován: 03 bře 2017, 03:21

Re: Měření srážek

Příspěvek od GreatPsycho »

Nemám problém s měřením výšky hladiny. mám senzor který rozezná úrovně vody, potřebuji spíš vědět jak ho správně umístit a zda tohle řešení má vůbec smysl.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Měření srážek

Příspěvek od jova »

A jak tu vodu z toho dostaneš?
Běžně se používá buď měřící "lžička", nebo "člunek". Princip je takový, že po naplnění určitého množství se buď člunek překlopí, nebo lžička převrhne a zaznamená se impuls. Velikost sběrné plochy je pak daná tím množstvím které je na překlopení nutné. Výsledkem je pak například 1 překlopení = 1mm srážek. No a pak něco jen vyhodnocuje kolikrát se to překlopilo za hodinu, 24hodin...

Ten tvůj systém by se musel v těch měřených intervalech , hodina, den ... dokázat vyprázdnit, aby to zase začalo měřit od 0 protože se srážky měří v mm za hodinu, mm za 24hodin...
Člunek:
http://www.amut.net/article.php?id=21

Zrovna nedávno jsem řešil, jak zaznamenávat po hodině srážky v ústředně Comet MS6, která má jen analogové vstupy na snímání odporu, proudu, napětí. Nakonec jsem zapojil picaxe 14M2, rtc obvod DS3231 a DA převodník Mcp4725 . Picaxe zaznamenává podle údajů z RTC od 30té do 30té minuty (hodinu) impulsy ze srážkoměru. DA převodník je převede na napětí a to následující hodinu udržuje na výstupu. Ústředna si to v celou zaznamená, a o půl se zase na výstup převodníku zapíše nový údaj. Těch 30 minut mám jako rezervu kdyby se mi rozešly časy RTC a ústředny. Jediná nevýhoda je, že to zaznamenává s tím 30ti minutovým zpožděním, ale u srážek kdy se počítá ve výsledku stejně jen denní průměr to zase tolik nevadí.
I když je to trochu krkolomné, se srážkoměrem 1 impuls/1mm jsem se dostal na absolutní přesnost (co impuls to mm) v rozsahu 0 - 80l/m2 za hodinu.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Měření srážek

Příspěvek od Dex »

Jen malá poznámka - bohužel ani dražší meteostanice (řekneme kolem 5 000,-) nemají srážkoměry moc přesné. Nemluvě o tom, když třeba prší a ještě fouká vítr (to se stane ;)), tak to měří různě.

Pro orientaci dobrý, ale ČHMÚ to nenahradí ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Měření srážek

Příspěvek od fulda »

Z mojí zkušenosti:
Hlavní nedostatek těch vylejvácích je, že nejsou odolné proti přezimování pavouků.
Ti je většinou dovedou slušně zauzlovat a nejpozději na jaře je potřeba menší údržba.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Měření srážek

Příspěvek od Dex »

O hmyzácích jsem ani nepsal, oni to milují, takže několikrát od jara do podzimu je potřeba provést "úklid" ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Měření srážek

Příspěvek od jova »

Tak to pak jedině využít dar přítele Lasera :D
http://www.envitech-bohemia.cz/p/487/laserovy-srazkomer
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Měření srážek

Příspěvek od Dex »

Ani raději nepřemýšlím, kolik by ten "dárek" stál :D Ovšem tento princip mne nenapadl ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Měření srážek

Příspěvek od pgerla »

hmm paprsek na 650 či 900 a AD s frekvenci na 100 kHz :D
Odpovědět