Sbírání dat

GreatPsycho
Příspěvky: 66
Registrován: 03 bře 2017, 03:21

Re: Sbírání dat

Příspěvek od GreatPsycho »

pgerla píše:Přesné hodiny bez kyvadla? Edgara Allana Poe by nad dnešní mládeží zaplakal.
No myslím,že nad přesností mých hodin by zaplakal i leckdo jiný. :lol:
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Sbírání dat

Příspěvek od Dex »

aladin píše:
Dex píše:Pár zkratek pro BFU co touží po přesném čase :-)

NTP, GPS, GSM, DCF77
jojo, dneska i logování teploty nejde bez online připojení na internet a gps :-(
takovéhle rady BFU očekává....
Obávám se, že jsi nepochopil...

Pokud chceš opravdu přesný čas, tak si buď můžeš koupit atomové hodiny a nebo se podle nějakých řídit. Všechny výše uvedené možnosti ti to druhé umožňují. Např. GSM nezmiňuji proto, že by jsi měl někam telefonovat, ale protože GSM síť poskytuje přesný čas. Podobně DCF77 umožňuje přijímat pomocí rádia přesný čas. A tak bych mohl pokračovat...

Bavíme-li se o jednoduché (pro BFU) a efektivní (bez laborování) cestě jak mít k dispozici přesný čas, tak tohle jsou rozhodně dobré cesty. Nemluvě o tom, že to řeší i automatický přechod na letní/zimní čas.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
GreatPsycho
Příspěvky: 66
Registrován: 03 bře 2017, 03:21

Re: Sbírání dat

Příspěvek od GreatPsycho »

Dex: No dobrá, já to třeba pochopil. Ale spíš mi šlo o to, že když už mám moduly na reálný čas, bylo by fajn je moct nějakým způsobem používat - tzn odchylka tak vteřina na měsíc třeba. S odchylkou pěti minut za den se nedá absolutně pracovat.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Sbírání dat

Příspěvek od Dex »

Tak s RTC moduly je to podobné jako se vším z Číny. Když je to podezřele levné, tak je v tom nějaký háček. Mno někdy to ani nemusí být levné ;)

Rozumně přesný RTC modul bude stát tak cca 10 USD a více. Mám takové tušení, že třeba toto https://www.sparkfun.com/products/12708 bude fungovat dobře.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Sbírání dat

Příspěvek od jova »

GreatPsycho píše:Dex: No dobrá, já to třeba pochopil. Ale spíš mi šlo o to, že když už mám moduly na reálný čas, bylo by fajn je moct nějakým způsobem používat - tzn odchylka tak vteřina na měsíc třeba. S odchylkou pěti minut za den se nedá absolutně pracovat.
A co ti brání tu přesnost ověřit? Zapoj ten obvod DS3231 s arduinem, nahraj do něj přesný čas a za pár dní, nejpozději za měsíc budeš vědět jakou má přesnost. Tu dobu může ležet klidně někde na poličce, poběží na baterku a po té době ho jen zapojíš a načteš ten čas a porovnáš s časovým normálem podle kterého jsi ten čas nahrál.
GreatPsycho
Příspěvky: 66
Registrován: 03 bře 2017, 03:21

Re: Sbírání dat

Příspěvek od GreatPsycho »

Mám to ověřené na DS1302, DS1307 jsem zatím nezkoušel, domníval jsem se, že dělám chybu já, vzhledem k tomu, že modul běží. Evidentně v Číně běží čas o něco rychleji. Asi to má něco společného s náklonem zeměkoule, nebo tak... :lol:
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Sbírání dat

Příspěvek od jova »

Jestli chceš, pošlu ti za 25kč + poštovné ještě na testování tu DS3231. :)
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Sbírání dat

Příspěvek od pgerla »

Technická poznámka:
Máte ověřeno, že projekt v němž bude "přesný" RTC modul. Poběží víc jak měsíc v kuse? Že to po týdnu "kupec" nepřestane používat :D
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Sbírání dat

Příspěvek od jova »

Téhle poznámce nějak nerozumím. Já ty obvody dávám třeba do věžních hodin co stavím pro kolegu hodináře. Ta první verze bude mít za sebou skoro rok provozu v horku i mrazu na věži. RTC obvod běží celou dobu bez jakékoliv závady. Spíše jseme museli řešit mechanické závady, odrušení procesoru a dodělat tam automatické resetování které zareaguje, kdyby se procesor „kousnul“.
GreatPsycho
Příspěvky: 66
Registrován: 03 bře 2017, 03:21

Re: Sbírání dat

Příspěvek od GreatPsycho »

jova píše:Téhle poznámce nějak nerozumím. Já ty obvody dávám třeba do věžních hodin co stavím pro kolegu hodináře. Ta první verze bude mít za sebou skoro rok provozu v horku i mrazu na věži. RTC obvod běží celou dobu bez jakékoliv závady. Spíše jseme museli řešit mechanické závady, odrušení procesoru a dodělat tam automatické resetování které zareaguje, kdyby se procesor „kousnul“.
Myslím, že měl spíš na mysli, abych já nepřestal modul používat. Bohužel dotyčný asi nepochopil, že vzhledem k povaze zařízení je potřeba, aby bylo spuštěné co nejdéle, ale nevadí. Pokud to dotyčnému udělá radost, zařízení je užíváno denně. :D A ne, velmi děkuji za nabídku, ale bydlím velmi blízko dvou arduino obchodů, takže není problém cokoli dokoupit. Nejdříve vyzkouším DS1307 a uvidíme. Ale ta DS3231 mě láká kvůli vnitřnímu senzoru teploty, takže nych mohl mít stanici s vnitřní a vnější teplotou. No uvidíme jak dopadne 1307. :D

EDIT: Ještě teda vysvětlivka speciálně pro pgerla: Zařízení je POUŽÍVÁNO (nikoliv jen sestaveno) jako meteorologická stanice se zápisem dat (teplota a vlhkost) z venku na microSD kartu na zařízení. Výsledný soubor je potom převáděn na grafy.Tzn, že bez hodnot se neobejdu. A jestli ti přijde 2000 zápisů za týden jako, že je zařízení nevyužito, pak už k tomu nemám co dodat.
Odpovědět