Hodiny a časování

Odpovědět
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od daton »

Zdravím všechny

Jen bych chtěl ještě navázat na diskusi která padla na robodoupěti ohledně přesnosti arduin.
Skutečně většina vyráběných arduin nano má rezonátory pravděpodobně od muraty, které mají přesnost frekvence +-0,5%. což je docela nepříjemné (popsáno zde)

http://www.avrfreaks.net/forum/uno-clock-running-slow

Obyčejná nana mají rezonáto na převodníku i procesoru viz obě nana co jsou na fotkách ve vláknu Vladimíra66
viewtopic.php?f=13&t=684

Googlil jsem a zjistil že lze pokud si dolar připlatíte dá se sehnat nano, které má krystal jak na převodníku tak hlavně na procesoru a tedy bude přibližně 100x přesnější co se týče časovačů založených na millis

https://www.aliexpress.com/item/Nano-V3 ... 696b&tpp=1

a tedy u těchto kousků bude platit to co říkal Fulda, že přesnost bude na urovni digitálních hodinek (nebo tak nějak to říkal myslím že to nepřekládám doslova tak doufám že mne za to příště nezastřelí nebo něco podobného) :D .
U Mega se mi najít verzi s krystalem na procesoru nepodařilo najít zato na převodnících mají krystal skoro všechny bohužel na procesorech ne což je velká škoda protože celá deska je dražší výkonnější a tedy by měla být i kvalitnější bohužel není.
Jirka
Příspěvky: 55
Registrován: 18 lis 2015, 12:06

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od Jirka »

Re: Hodiny a časování

Příspěvekod daton » 14 lis 2016, 20:39
Zdravím všechny

Jen bych chtěl ještě navázat na diskusi která padla na robodoupěti ohledně přesnosti arduin.
Skutečně většina vyráběných arduin nano má rezonátory pravděpodobně od muraty, které mají přesnost frekvence +-0,5%. což je docela nepříjemné (popsáno zde)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Tím jsme v podsttě na začátku.
Sebelepší algoritmus nemůže toto vymazat.
Millis je prostě jen na lokální měření. Pro dlouhodobější je RTC. Teď ověřuji DS3231 a zatím super.
Naposledy upravil(a) Jirka dne 19 lis 2016, 09:48, celkem upraveno 1 x.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od daton »

No to bych asi tak uplně netvrdil Jirko, protože nano s krystalem by mělo být skoro na podobné přesnosti jako s modulem RTC, na časování je použit krystal s podobnými vlastnostmi jako v rtc tedy ani přesnost nemůže být tak odlišná při vhodném zpracování.
Rozhodně pro tyto účely asi nejsou dobré arduina s rezonátorem.
jova
Příspěvky: 361
Registrován: 16 pro 2013, 11:40

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od jova »

Asi jak které RTC. Konkrétně to DS3221 má v sobě zabudovanou teplotní kompenzaci a díky ní bude vždy mnohem přesnější než to arduino.
Jirka
Příspěvky: 55
Registrován: 18 lis 2015, 12:06

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od Jirka »

daton » 15 lis 2016, 07:55
............ Rozhodně pro tyto účely asi nejsou dobré arduina s rezonátorem.
----------------
Tak to je jasné. Přiznám se, že o takto ošizených (bez krystalu) jsem nevěděl.
Teď dotázek. Dá se jednoduše na první pohled poznat ? Vyskytují se všechny typy? Konkrétně mi jde nyní o Nano.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od daton »

Jak jsem psal jediné nano s krystalem co jsem našel bylo na tomto odkazu


https://www.aliexpress.com/item/Nano-V3 ... 696b&tpp=1

a ty dvě kovové placky co na něm jsou to jsou právě ty krystaly jinak pokud tam je krystal na 12000Hz pak je to na převodník musí tam být krystal na 16000Hz nebo na 8000Hz v případě Una.
Jirka
Příspěvky: 55
Registrován: 18 lis 2015, 12:06

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od Jirka »

daton » 16 lis 2016, 21:04
No nepotěšil jsi mě.
Abych nevypadal za troubínka ( ...Dá se jednoduše na první pohled poznat ?... - měl jsem na mysli zda něco není zakamulováno v SMD ).
S takto viditelnými krystaly nemám zatím ani jeden. :(
.
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od pgerla »

Nejak se o Nano ani pico nezajimam. Takze hledat velky plechovy hranol v dobe SMD?
Obrázek
Jirka
Příspěvky: 55
Registrován: 18 lis 2015, 12:06

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od Jirka »

od pgerla » 17 lis 2016, 11:14
No asi ano. To co je označeno jako krystal je zřejmě rezonátor. Napadlo mě to podle počtu noh.
Ale dneska jeden neví zda se podle toho dá jít.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Hodiny a časování

Příspěvek od daton »

Tady je to co tam vidíš a není to krystal ale rezonátor

http://eu.mouser.com/search/refine.aspx ... =131594715
Odpovědět