Arduino nano závady

daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od daton »

Jo ok jen tak ze zeajímavost jak by se tedy dalo zjistit co v je v tom nahrané? Myslel jsem že je vše ve strojáku a nebude možné to nijak rozumě dekodovat.
DavidO
Příspěvky: 1138
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od DavidO »

Ale jo, jde to (pokud se to úmyslně nezamkne). Nahraje se binárka zpátky do PC a tam se to přečte. On to sice je stroják, ale ten se dá snadno automaticky disassemblovat a protože instrukční sada je tak jednoduchá, je to celý snadno čitelný.
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
DavidO
Příspěvky: 1138
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od DavidO »

Ještě dodatek - ta binárka se z Arduina přečte tím samým avrdude co to tam s ní Arduino IDE nahrává, a pak si ji můžeš třeba ručně krokovat v Atmel Studio (na Windows) anebo disassemblovat pomocí avr-objcopy (na linuxu) anebo online tady. Já bych se pak do assembleru asi už jen kouknul očima (ale já se v tom už docela vyznám, pro začátečníky to moc není).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1367
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od fulda »

Hlavně to co hledáš není přesný disassambling, ale porovnání jestli to co je uvnitř odpovídá tomu, co tam očekáváš. Takže pokud si uděláš nějakej malej "hello world" a po odpojení a zase připojení si ho stáhneš, tak zjistíš, jestli je to ten samej program. On totiž buď bude a nebo bude v oblasti jednoho bloku nějak signifikantně poškozenej, třeba tam budou nahraná samá 0xFF.
Myslím, že ten avrdude má přepínač jak ho přinutit udělat "verify" třeba -U flash:v:soubor.hex
-U <memtype>:r|w|v:<filename>[:format]: OK this one is the important command. Its the one that actually does the programming. The <memtype> is either flash or eeprom (or hfuse, lfuse or efuse for the chip configuration fuses, but we aren't going to mess with those). the r|w|v means you can use r (read) w (write) or v (verify) as the command. The <filename> is, well, the file that you want to write to or read from. and [:format] means theres an optional format flag. We will always be using "Intel Hex" format, so use i
So, for example. If you wanted to write the file test.hex to the flash memory, you would use -U flash:w:test.hex:i. If you wanted to read the eeprom memory into the file "eedump.hex" you would use -U eeprom:r:eedump.hex:i
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od daton »

Zdravím
zkouším načíst binárku z arduina ale v ide nemůžu najít položku, která by ho uměla vyčíst prosím jak to děláte?
DavidO
Příspěvky: 1138
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od DavidO »

Na to v IDE butón není, to se musí z příkazové řádky. IDE na to volá avrdude, ten potřebuje ještě pár dalších parametrů, ty buď víš z hlavy anebo je okoukáš z toho, co IDE používá pro zápis a pak z té příkazové řádky zavoláš místo zápisu čtení.
Akorát mám teda obavu, že takhle přes fórum by se to vysvětlovalo blbě. Rozhodně lepší to je ukázat naživo - například na nějakém Robodoupěti ...
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: Arduino nano závady

Příspěvek od daton »

OK uložím ho do sbírky a až se mi podaří dostat na robodoupě vezmu ho sebou :)
Odpovědět