Proč stále prodávají staré shieldy ?

JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od JuraS. »

Máte někdo informaci proč jsou stále v prodeji shieldy pro původní, první verze Arduina UNO ? Proč se vůbec neprodávají shieldy pro MEGA 2560 ? Mám motor shield a ethernet shield. Konektory nesouhlasí na UNO v3 kdy nevyužijí propojení na druhou sadu I2C a ještě nějaké porty. Motor shield se pak nedá napojit na ethernet shield, má krátké kolíky (ještě jsem je nenechal přepájet) zatímco na ethernet shieldy jsou zase zbytečně dlouhé. Na MEGA mám proto shield v3 ale moje elektro znalosti na to nestačí jinak bych si na něm seskládal wifi, ethernet, SD card, BT, IR a porty I2C.
aladin
Příspěvky: 338
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od aladin »

Blbá otázka, ale asi důležitá pro začátečníky - jak vlastně pracuješ se shieldy? Seženeš si datasheet, podíváš se na zapojení, napíšeš program?
Nebo koupíš něco, stáhneš program a doufáš, že to bude fungovat? Tohle asi ne.
Ono s více shieldy na jednom ardu je potíž, že pinů je málo a je potřeba je nějak umístit nebo přehodit, abys všechno obsloužil.
Ještě poslední dotaz - děláš "finální" konstrukce, nebo je pak rozebereš a použiješ na něco jiného?
Páječka, odsávačka a trochu šikovnosti, která se dá naučit, je nezbytností.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od JuraS. »

Ptal jsem se primárně proč se prodávají staré, letité koncepce. I mlýko se dneska prodává v krabici a ne v pytlíku a nebo ve skle. Tak by mohli staré typy semlít a začít vyrábět nové, odpovídající současnému rozložení pinů. Nikdo mi nedokáže že před 5 ti roky vyrobili takové množství shieldů že je teď budou 10 let doprodávat než spustí výrobu nových.
Na to abych něco sestavil nepotřebuji umět ani pájet. Zato umím jiné věci.
aladin
Příspěvky: 338
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od aladin »

Kde se ty staré prodávají? Ebay a pod? A kde je kupuješ?
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od JuraS. »

Na ebay. ale dost pochybuji, že ty prodávané např v gme jsou jiné. Jen dražší, zabalené do krabičky. protože jsem se díval hned na nabídky kamenných prodejen a podle fotek jsem usoudil, že jsou stejné. Například kde se dá sehnat ethernet shield na arduino mega ? Takový co využije všechny piny a propojí je nahoru aby se na to dalo ještě něco napojit ? To jsem raději vzal senzor shield v3 kde už jsou vývody přímo např na BT, WiFi, SD card. a využívá všechny možnosti zapojení a ještě je rozšiřuje. Takový shield bych viděl úplně nahoře a pod ním něco co se tam dá napojit. Třeba xbee shield. Ten mám taky ale zase, je jen na základní arduino UNO.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od jrt »

Zde je seznam většiny vyráběných shieldů. Ty které nejsou k dispozici, asi nikdo kromě tebe nepotřebuje.
Například kde se dá sehnat ethernet shield na arduino mega?
Nejspíš nikde, ale zde je popsáno, jak na to.
Máte někdo informaci proč jsou stále v prodeji shieldy pro původní, první verze Arduina UNO?
Protože jsou vyrobeny a zákazníci je nejspíš ještě kupují.
Proč se vůbec neprodávají shieldy pro MEGA 2560?
Kdo do svého projektu používá Arduino MEGA, většinou už není začátečníka a tak shieldy nepoužívá.
Tak by mohli staré typy semlít a začít vyrábět nové, odpovídající současnému rozložení pinů.
Nečekej, až to "někdo" udělá za tebe, udělej něco pro Arduino komunitu a začni je navrhovat a vyrábět sám. Nezapomeň, že pomocnou ruku vždycky najdeš jen na konci své paže...
jrt
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od JuraS. »

Ten Ethernet shield co mi přišel poštou má na sobě natištěno, že je plně kompatibilní s Arduino MEGA. Bral jsem to spíš (sakra jak to už vysvětlit) aby měl rozměr na arduino mega a ne jen na uno. Jinak ten odkaz mluvil o roku 2009 až 2011 což je mlýko v pytlíku...Jak to vypadá když si někdo něco sestavuje doma bylo vidět minulý týden jak si ten chlap sestavil vrtulník co mu přišel domů v krabici v rozsypu.. a věř mi že kdybych uměl pájet a měl na to ty správné buňky tak si sestavím co potřebuji. To ale neznamená, že když nic takového nemám že nemůžu sestavit něco velkého. Ne jen hračku co se dá hotová koupit...
Díky za ten seznam...to si projdu...ale i ten je 2 roky starý...
aladin
Příspěvky: 338
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od aladin »

Jestli neumíš pájet, tak tě to naučím :-) V Praze.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od JuraS. »

Díky za nabídku. Mám vyhledanou pájecí stanici. Ozvu se. Samotné pájení nic neřeší. Jak na tohle napájet ESP8266, BT modul, IR modu, expander I2C a piny k tomu mi samotná znalost pájení nedá. aby to fungovalo...
aladin
Příspěvky: 338
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Proč stále prodávají staré shieldy ?

Příspěvek od aladin »

Samotné pájení určitě ne. Je to podmínka užitečná, nikoliv dostatečná.
Nakresli si, kam (na jaké piny) chceš jednotlivé piny připojit. Na začátku se vykašli na provedení samotného shieldu.
Až to budeš mít toto navrženo, tak užitečné je vyzkoušet zapojení např. na nepájivém poli. Pokud to funguje, super.
Ale nemáš ještě úplně vyhráno. Pak se zkus nacpat plošně všechny použité moduly na zmíněný shield, třeba i na stojáka, pokud má modul jeden jednořadý konektor.
Když se tam vejdou - hurá - když ne, zkus ještě jeden shield.
Pak tam dáš konektory (pinheadery), propojíš je s pinheadery na okraji desky pro arduino a ... vyzkoušíš napsaný testovací program.
Hotovo.
Máš se čím chlubit.
Nebo taky na koho nadávat :-)

PS: nebo si pak můžeš nechat tento návrh "profi" realizovat. Budeš mít krásný nový shield, k němu program, můžeš ho třeba začít prodávat a uvidíš, jak ti všichni utrhaj ruce, že ho potřebují.
A do konference napíšeš, jakej je jrt a jemu podobní kecal a pesimista.
PPS: s návrhem a výrobou shieldu ti mohu pomoci, s programem spíš ne.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Odpovědět