Mega 2560 a senzor shield

Odpovědět
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od JuraS. »

Trochu jsem se v tom ztratil. Sensor shieldů bylo vyrobeno několik verzí co jsou stále v prodeji. Nějak jsem se nemohl vyznat v jejich vývoji a změnám a vzal jsem jednak to co je komplet osazené a napájené. Teď mi to jde poštou. To co mě zajímá jsou dvě věci. Shield má samostatné napájení. Mohu pro samotné arduino zapojit do něj 12V a pro shield samostatných 5V pro napájení senzorů ? Bude k tomuto napájení 5V postačovat nějaká nabíječka z mobilu ? Podle tohoto Obrázek obrázku má shield jen dvě místa k připojení I2C. Kolik I2C vlastně arduino mega zvládne obsloužit ? Raspberry Pi prý něco kolem 200 nebo tak nějak, prostě dostatečně. Kde pak pro I2C vzít 5V a GND ?
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od pgerla »

Externí napájení 5V bude zároveň napájet i Arduino, takže těch 12V v kulatém konektoru Arduina je zbytečné. Ztratil jsem se v tvoji otázce ohledně množství zařízení na I2C sběrnici. Netuším kolik obslouží Arduino, ale vzhledem, k tomu, že je to dvouvodičová sběrnice, kde jsou všechna zařízení připojená na dvou drátech, je počet dvou pinů na shieldu dostatečný ;) 5V a GND vemeš jak jinak než z kolíku 5V a GND.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od JuraS. »

Díky. Lze tedy říci, že 12V/2A zdroj utáhne řekněme 10 připojených zařízení ? Ne motory, jen čidla, ale možná i 2 silná serva (silné servo = utáhne 12 kg).
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od hubacekp »

samotné silné servo si může vzít 2A, ale jsou většinou jen pro 5 až 7V. Takže použij další zdroj...
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od JuraS. »

hubacekp píše:samotné silné servo si může vzít 2A, ale jsou většinou jen pro 5 až 7V. Takže použij další zdroj...
nemyslím si že modelářské servo vezme 2A. Ono na ovládání velkých větroňů se tyhle serva používají ale tam žádné velké kapacitní aku nejsou. a pak, viděl jsi někdy modelářský přijímač na který se serva napojují? Pustit do toho 2A tak to začne plápolat jak svíčka. Aspoň si to myslím. Motory mívají odběr jako kráááva ale na to jsou zase regulátory. Však ty pro auta a lodě kde jsou velké proudové odběry mají chladiče. Ty lodní se chladí vodou a ty do aut vypadají jak chlazení v počítači.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1523
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od Dex »

Ale vezme. Třeba ne trvale, ale i to je problém, který se musí vyřešit.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od JuraS. »

ok, dám si pozor...moc toho řídit nebudu...
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od hubacekp »

já jsem řešil 10kg serva pro robotickou ruku a na datasheetech jsou všude pro takováto serva běžně uváděné hodnoty "až 2A".
Trochu může člověka uklidnit, že když takové servo napájíš zdrojem, který dodá třeba max. 0,5A, tak servo fungovat bude (moje zkušenost), ale
protože nedostane šťávy kolik potřebuje, bude mít menší sílu. Třeba jen 30%. Proto se ale velká serva nekupují.
Takže si už můžeš představit, kolika ampérový zdroj (zdroje) potřebuje robotická ruka se 6x až 2A servy... :-)

hledej zde níže termíny "Stall torque: 11 kgf·cm (6 V)" a "Stall Current 2.5 A (6V)"
https://skippy.org.uk/wp-content/upload ... er-Pro.pdf
Naposledy upravil(a) hubacekp dne 21 dub 2015, 12:46, celkem upraveno 1 x.
JuraS.
Příspěvky: 318
Registrován: 28 led 2015, 16:06

Re: Mega 2560 a senzor shield

Příspěvek od JuraS. »

Takový nějaký mám z nerealizovaného projektu. Mám jich víc.
Odpovědět