k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Odpovědět
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od fulda »

... bych poznamenal, že existují i rozumnější metody jak točit servem :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
tomasp
Příspěvky: 55
Registrován: 15 dub 2014, 23:01

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od tomasp »

Ahoj Davide,

V první větě posledního odstavce máš asi překlep:
No a jak mi připomenul na minulém Robodoupěti Gilhad, tak funkce max je taky poněkud poťouchlá.
Místo max tam má být asi map

Tom
Milops3
Příspěvky: 51
Registrován: 09 kvě 2013, 20:51

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od Milops3 »

http://www.fucik.name/Analog/servo_ESC/
Webová stránka byla zablokována

Stránka se nachází na seznamu stránek s potenciálně nebezpečný obsahem.

Přístup na tuto stránku byl zablokován.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1354
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od fulda »

Také si myslím, že eset není dobrý antivirus.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od Dex »

fulda píše: 16 lis 2018, 21:32 Také si myslím, že eset není dobrý antivirus.
Myšlení může bolet a ano, často to může být i nebezpečné, tak asi proto to bloknul :lol:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od DavidO »

tomasp píše: 15 lis 2018, 20:56 Místo max tam má být asi map
Máš pravdu, dík, opravil jsem.
fulda píše: 15 lis 2018, 18:21 ... bych poznamenal, že existují i rozumnější metody jak točit servem :)
To záleží, co znamená "rozumnější" ;) Pro ty, co používají Arduino, je myslím rozumnější použít přímo prostředků Arduina, což se dá udělat nakonec i dobře a úspěšně (a k tomu směroval můj příspěvek).

Souhlasím zároveň, že tvůj přístup může být z jiného pohledu rozumnější, ale vyžaduje to schopnost postavit nějakou elektroniku a naprogramovat jiný mikrokontroler, případně dokonce editovat obsah EEPROM a to pro začátečníky používající Arduino myslím není schůdné. Nicméně, podle tvého pěkného návodu by se někdo odvážit mohl, povzdělal by se a to by mohlo být ku prospěchu lidstva :)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
vavpear
Příspěvky: 1
Registrován: 17 led 2019, 08:25

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od vavpear »

Ahojte všichni,

dělám nějakou dobu do serv a chci se zastat autora knihovny pro servo. Ono totiž není servo jako servo. Záleží, kdo je výrobce. Existuje norma o natočení podle šířky pulsu. Kvalitní serva to zvládají, ale čínská s tím mají sem tam jaxi problém. Knihovna byla zřejmě napsána pro nějaké konkrétní servo, které zřejmě "fušovalo", a aby se autor dostal na hodnoty +-90°, tak to musel nějak definovat.

Pokud mám s tímto nastavením problém, tak není nic jednoduššího než si otevřít soubor "servo.h" a změnit parametry

#define MIN_PULSE_WIDTH 544
#define MAX_PULSE_WIDTH 2400

podle aktuálního serva na požadované minimální a maximální natočení. Myslím si, že toto zvládne každý ;-)
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od DavidO »

vavpear píše: 17 led 2019, 10:57 Pokud mám s tímto nastavením problém, tak není nic jednoduššího než si otevřít soubor "servo.h" a změnit parametry
#define MIN_PULSE_WIDTH 544
#define MAX_PULSE_WIDTH 2400
podle aktuálního serva na požadované minimální a maximální natočení. Myslím si, že toto zvládne každý ;-)
Obávám se, že to je nepochopení mého článku, prosím znovu větu na konci "Takže taková rada na závěr: "
Totiž, když budeš editovat servo.h podle zrovna použitého serva, tak si rozbiješ projekty pro jiná serva. Tohle nastavení je nutné řešit pro ten který projekt (resp. v projektu použité konkrétní servo) a to v souborech toho projektu, rozhodně ne editováním konstant v knihovně, kterou jindy můžou používat jiné projekty s jinými servy. A navíc aktualizace Arduino IDE ti tu knihovnu může zase přepsat tou neopravenou verzí a je to zase rozbitý (zatímco souborů v projektu by se aktualizace nedotkla).

Ale stejně si myslím, že není potřeba se autora knihovny zastávat. Napsal to špatně. Když už, tak to měl napsat tak, aby bylo nutné ty konstanty nastavovat pro každé servo. Nastavit to na nějaké konkrétní úchylné (= odchylující se od standardu) servo je podle mě prostě chyba, nehledě na další chybky, které jsem i zmínil ve článku. Ovšem, tak jako u mnohých jiných chyb v Arduinu, i tohle je zřejmě neopravované stylem "kdybychom to opravili, tak se tím rozbijou už hotové projekty mnoha uživatelů".
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od Dex »

David má pravdu, prostě je to napsané "na prasáka". Ono by to až tak nevadilo, kdyby se z toho nestala standardní knihovna, kterou používají tisíce a tisíce lidí. Holt každá mince má dvě strany a Arduino (díky za něj!) není vyjímkou ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
DavidO
Příspěvky: 1131
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: k článku: Poťouchlost Arduina – serva

Příspěvek od DavidO »

Dex píše: 17 led 2019, 17:46 David má pravdu, prostě je to napsané "na prasáka". Ono by to až tak nevadilo, kdyby se z toho nestala standardní knihovna, kterou používají tisíce a tisíce lidí. Holt každá mince má dvě strany a Arduino (díky za něj!) není vyjímkou ;)
Ale zase při vědomí, že víceméně celý to Arduino je takhle napsaný (teda aspoň zatím vždycky, když jsem do nějaké knihovny zašťoural, tak to dopadlo podobně), tak se to nakonec nějak použít dá. Jen si toho člověk musí být vědom a musí si to holt opravit nebo zgruntu přepsat :lol:
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Odpovědět