Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Odpovědět
Vladimir66
Příspěvky: 383
Registrován: 02 dub 2014, 15:30

Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od Vladimir66 »

Rozdil mezi cnc shieldy neni jen v poctu pozic driveru ale hlavne v zapojeni !!!
CNC modul v3 se ctyrmi drivery a navrzeny jako shield pro UNO je starsi, a proto jsou config soubory u GRBL defaultne nastaveny pro tento model.

CNC modul v4 se tremi drivery a navrzeny pro Arduino NANO je novejsi a v nekterych config souborech se musi prehodit cisla pinu.
rozdil je v signalech DIR a STEP, ktere jsou prohozeny. takze 3radky DIR pro osy XYZ a 3radky STEP pro osy XYZ se musi zmenit.
dalsi konstrukcni chybou jsou spatne navrzene propojky pro jumpery (mikrokroky).
v driverech jsou interni pulldowny ale jumpery jsou propojeny k GND, takze nefunguji. musi se pripojit k +5V !

driver verze 3 -UNO
https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... autifyAB=0

driver verze4 - NANO
https://www.aliexpress.com/item/Free-Sh ... 4c4dLRKAFJ

a linky kde to taky resili
https://www.youtube.com/watch?v=1UKY1_hOipQ
https://forum.arduino.cc/index.php?topic=406110.0

takze bud predratovat, nebo si zkontrolovat v configu spravne namapovany STEPy a DIRy
-V66
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od jrt »

Mnohokrát děkujeme!
Takovéhle informace šetří nejen čas, ale i nervy!
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od aladin »

Ještě poznámka - pulldown a pullup na mikrokroky se liší podle driverů .
Ty "fialové" jsou obráceně než "červené" A4988. A tenhle shield je navržen pro "červené".
Možná úprava je zde:
Obrázek
Přílohy
IMG_20180927_112112-.jpg
IMG_20180927_112118-.jpg
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od jrt »

Školy nemám, ale přesto jsem přesvědčen, že ty fialové drivery jsou osazeny obvodem DRV8825, u kterého se mikrokrokování nastavuje stejně jako u A4988.

Z webu Pololu:
A4988
"MS1 and MS3 have internal 100kΩ pull-down resistors and MS2 has an internal 50kΩ pull-down resistor,..."

DRV8825
"The resolution (step size) selector inputs (MODE0, MODE1, and MODE2) enable selection from the six step resolutions according to the table below. All three selector inputs have internal 100kΩ pull-down resistors..."

To znamená, že u obou modulů jsou piny, nastavující mikrokrokování přitaženy rezistory ke GND (zemi) a pro výběr módu je třeba je spojovat s Vcc (napájecím napětím logiky).
Připouštím ale, že existují i podobné moduly s jinými obvody a ty to mohou mít skutečně naopak.
jrt
aladin
Příspěvky: 337
Registrován: 12 kvě 2013, 06:43

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od aladin »

Já také připouštím, že Jirkou zmíněný pololu to má, jak říká, ale číňan to může mít jinak. Proto ta úprava plosňáku. Nedělal jsem já, ale kolega. Jestli to bylo na základové desce nebo driveru neřeším.
Vím jen, že ty fialové drivery se mi kdysi chovaly divně. Zkusím vyhrabat a uvidím.
fischertip.cz, Stavebnice.com, MerkurRobot.cz, KlubTechniku.cz
pgerla
Příspěvky: 400
Registrován: 11 dub 2013, 00:17

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od pgerla »

Nožičky pasují, ručičky nebojte se.
Vy na tom CNC šrotu robiť nebudete.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od jrt »

pgerla píše: 02 říj 2018, 02:30 Nožičky pasují, ručičky nebojte se.
Vy na tom CNC šrotu robiť nebudete.
Si tacuisses, philosophus mansisses
(Kdybys byl mlčel, zůstal bys filosofem)
jrt
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Problem s CNC shieldem pro NANO - reseni

Příspěvek od jrt »

aladin píše: 01 říj 2018, 21:02 Vím jen, že ty fialové drivery se mi kdysi chovaly divně. Zkusím vyhrabat a uvidím.
I já si pamatuju nějaké problémy. Dokonce jsem i kdysi kdesi narazil na jejich řešení, ovšem nepoznamenal jsem si to a tím pádem je to... ztraceno!
Ale zásadní je to, že Pololu dělá jak A4988, tak DRV8825 na čtyřvrstvém spoji, kde jsou dostatečné chladící plochy, Číňani jen na dvouvrstvém, kde chladící plochy samozřejmě nejsou a na čipu přilepený chladič to nezachrání.
jrt
Odpovědět