JR-Leo 2014

Pochlubte se svým robotem ostatním!
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

JR-Leo 2014

Příspěvek od Sam »

Náš nový stroj pro příští školní rok - zatím v prototypu.

Deska: Arduino Leonardo
Driver: L298
Snímače: 7 x CNY, 1 x HC-SR04
Regulátor: PD

Vypadá to nadějně - videa si zatím nechám pro sebe... :D
robot_1.jpg
robot_2.JPG
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Sam »

Jedna z prvních jízd...
PWM asi 75%
Kola jsou už hoodně zaneřáděná...

https://www.facebook.com/pages/Jet-Rabb ... 343?ref=hl
Bodie
Příspěvky: 110
Registrován: 05 kvě 2013, 17:52

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Bodie »

Pěkná videa, pěkná :-)
Vidím na tom nejnovějším dobře, že vnitřní kolo v zatáčkách i couvá?
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Sam »

Couvá, když krajní snímač překmitne mino čáru.
Řeším teď problém s ultrazvukem... Pokud robot stojí, měří přesně (i když motory běží), v pohybu se chová podivně.
Možná napájení...
Nebo Doppler? :lol:
Pořeším...
Bodie
Příspěvky: 110
Registrován: 05 kvě 2013, 17:52

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Bodie »

myslím že tady byla sáhodlouhá debata na několik stran o obdobných problémech, ale nemělo to konce, tak snad to tady půjde řešit snadněji. Btw, proč ultrazvuk a ne infra?
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Sam »

Protože ze stovku, a hlavně mi to přišlo pro kluky jednodušší...
Bodie
Příspěvky: 110
Registrován: 05 kvě 2013, 17:52

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Bodie »

No, jednodužší? Nevím co tam máte, ale klasické Sharp senzory pracují s analogovým výstupem. To mi přijde jednoduché dost. Ale je to vaše rozhodnutí, každý bere co se mu líbí více ;-)
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od hubacekp »

Ultrazvukové čidlo nemusí být tak v předu. Zkuste ho dát co nejblíž svislé roviny osy kol.
Snížíte tím modul setrvačnosti pro zatáčení robota a tím i menší překmity v zatáčkách.
Jeho velikost/hmotnost se může zdát zanedbatelná, ale na vzdálenosti od osy kol už není :-)
Uživatelský avatar
Sam
Příspěvky: 62
Registrován: 14 lis 2013, 12:53

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od Sam »

S tím nelze než souhlasit... Snímač je ale odnímatelný, takže "hladkou" trať bude robot jezdit bez něj - na stroji budou pouze bílá ramena a deska s konektorem. Na trati s překážkou bude reálná rychlost asi o 30% (předpokládám) menší, protože pro vyhodnocení snímače vzdálenosti budu potřebovat nějaký čas. Ten program se teprve rodí a zatím mám spíše pocit, že setrvačnost a překmity snímače jsou můj nejmenší problém... :D
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: JR-Leo 2014

Příspěvek od petr-kubac »

Sam píše:Couvá, když krajní snímač překmitne mino čáru.
Řeším teď problém s ultrazvukem... Pokud robot stojí, měří přesně (i když motory běží), v pohybu se chová podivně.
Možná napájení...
Nebo Doppler? :lol:
Pořeším...

Tak s tímto mám veliké zkušenosti v oblasti SUMO robotů - je to vlastnost piezokeramiky snímačů - keramika je tzv "mikrofonická" - k vlastní frekvenci hvizdu se přimixuje frekvence vibrací a výsledkem je že výslený mixovaný signál je mimo frekvenční propustnost mikrofonu - což se v praxi projeví jako prudký pokles citlivosti celého systému reproduktor - mikrofon.

U stereofonních sonarů jsem v jízdě dosahoval až 50% "mrtvých" hvizdů kdy se echo prostě "nevrátilo" (nebylo zachyceno)

Doporučuju dát UZ modul do molitanu / silikonu aby se vibrace nepřenášely , ale nečekejte příliš zráčné zlepšení

Mimochodem příroda je svině - takže bych největší vibrace a tudíž nejhorší výkon UZ očekával z zatáčkách.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Odpovědět