Komu chybí Hackerspace ?

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Odpovědět
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od petr-kubac »

Jako člověk co bydlí na "severovýchodě" pozoruju jak k nám směřují obrovské prachy na vylepšení zdejší bídné situace s nezaměstaností a ty pak končí v organizacích jako je "Vědecko-Technologický park Ostrava" už jenom jak si přečtu jejich seznam odkazů, tak mám nepříjemné šimrání jestli to není vlastně ctihodně se tvářící tunel na peníze.

Když už sem míří všechny ty prachy tak si pořád pohrávám s myšlenkou něco "odklonit na bohulibý účel" a zkusit na Ostravsku založit hackerspace .

Čistě jenom ze zvědavosti se ptám všech robotiků, bez ohledu na bydliště - komu něco takového v jeho okolí chybí ?

Mně teda dosti, protože moji známí - bastlíři - ze zdejšího regionu jsou ve vysokém důchodovém věku a lamentovat s nimi, v hospodě, nad doplatky na léky - se mi zdá ještě brzy.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
AlesH
Příspěvky: 323
Registrován: 25 úno 2013, 09:18

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od AlesH »

Přiznám se, že osobně bych blízký hackerspace rozhodně uvítal. Jenže bydlím na "severozápadě" (Mostecko). Mám dojem, že tady u nás je v okolí tak málo "bastlířů", že hackerspace tu asi nemá šanci přežít. Ostravsko je ale mnohem lidnatější, takže věřím, že tam by se hackerspace mohl uchytit. Držím palce aby vznikl a prosperoval.
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od jrt »

V Praze funguje BRMLAB a MacGyver – bastlíři SH, ale obojí mi paradoxně přijdou jako dost uzavřená komunita.
jrt
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od petr-kubac »

jrt píše:V Praze funguje BRMLAB a MacGyver – bastlíři SH, ale obojí mi paradoxně přijdou jako dost uzavřená komunita.
Uzavřená - lepší než žádná - loni jsem kvůli radioamatérské burze nejel na Robotický den a na samotné burze jsem místo nakupování poskytoval první pomoc člověku, co ve frontě na lístky - přede mnou - dostal infarkt a přes veškerou snahu na místě umřel.

Nicméně i proud peněz z EU "kazí muziku" - řeknu známému - stavím dálkové řízení robota - a on na to - odkud jsi na to sehnal dotace ....

Prostě únavná realita - chci hackerspace s velkým stolem , spoustou židlí, pilou, vrtačkou, soustruhem, frézou, reprapem, kredencem plným kafe a ledničkou plnou piva !!!
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od petr-kubac »

Jenom nepatrná poznámka ke spolku MacGyver - jestli tohle má být Hackerspace - tak to už jeden mám - doma v "pánském pokoji" - vybavení i otvíračku mám však výrazně širší.

Jinak řečeno - když 10 chlapů sdílí mikropájku, multimetr a osciloskop - to ještě nepovažuju za Hackerspace

Naopak přednášky v BrmLabu na mě udělaly dojem a klidně bych se přidal, kdyby to nebylo 5 hodin od Frýdku ;-((
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od jrt »

petr-kubac píše:... chci hackerspace s velkým stolem , spoustou židlí, pilou, vrtačkou, soustruhem, frézou, reprapem, kredencem plným kafe a ledničkou plnou piva !!!
Jeden příznivec robotiky - bohužel už není mezi námi - nabízel BRMLABU zadarma pěkný profický stolní soustruh, ale odmítli ho, že tam s tím nikdo neumí... Ten spolek mi přišel takový zahleděný sám do sebe...
Ale doufám, že tobě se podaří rozjet opravdu pořádný hackerspace a že se konečně začne víc lidí zase zajímat o techniku.
jrt
petr-kubac
Příspěvky: 96
Registrován: 24 úno 2013, 15:43
Bydliště: Frydek - Mistek
Kontaktovat uživatele:

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od petr-kubac »

jrt píše:Ale doufám, že tobě se podaří rozjet opravdu pořádný hackerspace a že se konečně začne víc lidí zase zajímat o techniku.
Upřímně o sobě velice pochybuju, protože zdejší mentalita je "vymysli neco složitého na co budeme brát dotace" - "a co to má být" - "cokoliv, hlavně ať tomu nikdo nerozumí a nikdo do toho nevrtá" (výrok rok starý, 100% autentický) - a než takhle tak zůstanu raději v "pánském pokoji"

Nicméně otázka - kdo byste uvítali hackerspace u vás doma - trvá.
"The best computer language is a solder" - "Nejlepší programovací jazyk je pájka" - Bob Pease
http://petr-kubac.blog.cz/
hubacekp
Příspěvky: 259
Registrován: 24 úno 2013, 13:40

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od hubacekp »

ať už někomu hackspace chybí, či nikoliv, poznání něčeho chybějícího vzniká s informacemi. Možná by stálo za to zmapovat polohy robotiků v ČR. Pak by třeba někteří zjistili, že jim společný hackspace chybí a řekli si "hele tady je nás v okolí 10, udělejme něco, nějaký hakcspace" - a občas pozveme studentíky ze sousední SPŠ elektro na exkurzi a ten jejich učitel by se u nás taky mohl občas zastavit...připravíme jim třeba robolimpiádu 8-)
Uživatelský avatar
Rosparovac
Příspěvky: 26
Registrován: 30 dub 2014, 19:17

Re: Komu chybí Hackerspace ?

Příspěvek od Rosparovac »

Beru, že aktuálnost otázky už asi není úplně zřejmá, ale lidi mají tendenci ke všemu vyjádřit svůj názor, a kór ještě když jsou skryti za internetovou anonymitou. :-) Já nejsem jiný.
Popravdě vůbec nevím, že něco jako HackerSpace existuje. Osobně jsem v dobách potřeby chodil ke kamarádovi bastlit, protože zatímco já jsem psal ježíškovi o boty, lyže, bundu… on psal o stojanovou vrtačku, dreml, proxon… Takže kousek od postele na něj do dnešních dnů koukají chemikálie, hrůzné točivé stroje, nabíjející se lionky, nabité superkapy a ták… Pamatuji noci, kdy jsme nespali, protože mi na kontrolním termínu mé dlouhodobé maturitní práce zahořela elektronika. Následné dva dny a dvě noci jsme od návrhu, přes několikeré leptání vrtání, osazování, až po programování v ASM udělali celé střeva znovu. Vlastně mám dodnes 5 verzí řídící desky - to byla chvíle kdy se člověk naučí používat patice pro chipy.
No ale to jsme se trochu zahloubal - myšlenku na pronajatou garáž jsem měl několikrát, diskutovali jsme nad ní, ale stejně to dopadlo tak že kluci nebyli ochotni své nejlepší věci převést na opuštěné místo daleko od domova, kde jsou zvyklí bastlit.
V posledních měsících a semestrech máme k dispozici špičkově vybavenou laboratoř na všb což nám ušetřilo starosti. K dispozici jí má snad každý místní student se zájmem. Obecně dobrý koncept, reálně je to o lidech, vždycky (i v té laboratoři) se najdou lidi, co něco zničí většinou z neznalosti či blbosti a to pak stojí hodně peněz a času. Třeba blbá hlava do nytovačky na prokovy - několik tisíc a cestuje několik týdnů.
Náš tým RTOstrava
"Nikdy se nehádejte s blbcem, protože se tím snížíte na jeho úroveň a tam Vás ubije svými zkušenostmi..."
Odpovědět