Sluneční hodiny digitání vytištěné na 3D tiskárně

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Odpovědět
xerostomus
Příspěvky: 3
Registrován: 26 srp 2023, 20:06
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Sluneční hodiny digitání vytištěné na 3D tiskárně

Příspěvek od xerostomus »

Svého času jsem si hrál s myšlenkou slunečních hodin (do atomových hodin nejpřesnější chronometr), dokonce jsem kvůli tomu oprašil i své neznalosti vektorů. Po dlouhém studování a složitých výpočtech jsem dospěl k nejjednoduššímu řešení. Sluneční hodiny na stole. Toto je starší fotka, teď už jsem na nich s dětmi nakreslil i jednoduchý ciferník.

Obrázek
Na dlaždicích jsou značky, kam se to má správně usadit, aby to měřilo čas.

Obrázek
http://slunecnihodiny.klimes.us

Prostě blbina, ale z těch dob mám slabost pro sluneční hodiny, a tak mě zaujaly tyto 3D vytištěné sluneční hodiny od Julien Coyne:



3D tiskárnu nemám, tak jsem další detaily nesledoval. Každopádně toto je vyšší level.
:-)

JK
Uživatelský avatar
JPLABS
Příspěvky: 25
Registrován: 13 čer 2023, 22:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční hodiny digitání vytištěné na 3D tiskárně

Příspěvek od JPLABS »

Sluneční hodiny se udělají nejsnáze tak, že na jižní stěnu domu zazdíte rovnou tyč a až bude svítit Slunce, tak barvou vždy každou celou hodinu uděláte čárku tam, kde je zrovna stín tyčky. Netřeba nic počítat... :D

Ale... když už jsi tu nakousnul sluneční hodiny, tak jeden tip: Už několik let se politici dohadují, jaký čas teda má být. Brusel nařídil, že letní a zimní čas skončí a vlády mají rozhodnout do roku 2026. Třeba v Německu, některé spolkové země mají zimní čas, jiné letní čas. Ve Francii mají současně oba časy a TV a rozhlas standardně hlásí čas v Paříži a čas UTC.

Tak co kdyby se v době mikropočítačů přešlo na sluneční čas? Je to triviální. Vezměme za základ třeba Slunovrat, den 21.12.
To bude pozice 0 zimního času a 21.6 bude pozice +1 hodina zimního času. V době od 21.12 do 21.6 se musí posunout den o 3600 sekund. A potom, od 21.6. do 21.12. se musí zase den o 3600 sec zkrátit. Ale pozor, není to lineární. To znamená, když si nakreslíte graf, kde na vodorné ose budou dny a na svislé ose sekundy, není to tak, že protahnete přímku z 31.12 šikmo nahoru o 3600 sec do 31.6 a pak zase dolů. Místo přímky musíte dát sinusovku, protože sinusovka je rozložený kruhový pohyb oběhu Země okolo Slunce. Když by jste chtěli být extra přesní, musíte rozložit elipsu, což dá mírně deformovanou sinusovku.

To znamená, naprogramovat hodiny tak, že vždy o půlnoci v době od 21.12. do 21.6. se posunou přibližně o 19 sec vpřed a pak zase každou půlnoc od 21.6. do 21.12. o cca 19 sec se zastaví. Výsledkem budou sluneční digitální hodiny a lidé se nebudou muset dohadovat, jestli je lepší zimní nebo letní čas a nebude se muset 2x za rok seřizovat hodiny skokem o 1 hodinu.
xerostomus
Příspěvky: 3
Registrován: 26 srp 2023, 20:06
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční hodiny digitání vytištěné na 3D tiskárně

Příspěvek od xerostomus »

Ano, cílem letního času bylo se alespoň trochu přiblížit přirozenému slunečnímu času, aby člověk i v průmyslovém světě vstával se sluníčkem, jak se naučil na afrických savanách a měl mimo jiné i méně depresí. Důvod, proč to nejde je stejný jako s tím zapíchlým klackem do země. Když mám klacek zapíchlý do země pod úhlem zemské osy, tzn. u nás 50°, tak celý rok mohu používat jeden přesný ciferník. Když měřím čas podle hrušky, každý den pod ní musím nakreslit nový ciferník (posunutý ne jen o centimetry). Stačí to dělat dva týdny a člověk pochopí, že nejlepší stylus je ten správně nakloněný.

Jeden fyzik mi řekl, že až do 2. sv. války byly sluneční hodiny nejpřesnější chronometr v ČR a RU. Prostě dokud nebyly sestaveny křemíkové hodiny, tak sepjaté pacičky sv. Panny Marie na Staroměstském náměstí ukázaly pravé poledne na pražském poledníku, který je tam na dlažbě, lépe a přesněji než sebelepší mechanické hodiny. Tak se dalo znamení na hrad. Tam radostně vystřelili z děla, aby všichni lidi věděli, že je poledne, a mohli si nařídit kostelní hodiny. Pokud ale nesvítilo slunce, což je v zimě spíš pravidlo než vyjímka, tak ten den jely mechanické hodiny na věži nazdařbůh a lidé se řídili podle jejich bití. Ono mít kuchyňské hodiny bylo tehdy velký luxus.

Ideálu života podle přirozenému času brání jiná přirozená potřeba, a to potřeba ponocovat, oddalovat odchod do postele. Proto mnoha klientům říkám, ať si dají budík i na večer, aby šli včas spát a respektovali přirozený "prášek na spaní", tzn. melatonin, který se vyrábí po slunce západu, a pak si mohou dát druhý budík na východ slunce a vstát se sluníčkem. Skřivanům to jde přirozeně.

Být úspěšným mužem je poměrně snadné, ale velmi těžké je udržet si hladinu nálady po většinu času nad nulou, nad hladinou nepříjemna. Jsou dvě velké komplikace:
A) Nemůžeme se úplně řídit tím, k čemu máme momentálně puzení, viz výše potřeba ponocovat, neboť citový ukazatel je dost nepřesný a zastaralý (inu má na to právo, vznikl převážně prvohorách a druhohorách)
B) Občas se musí člověk zanořit do nepříjemných pocitů dobrovolně preventivně, aby zabránil ještě větším nepříjemným pocitům (například návštěva zubaře).

Pravě tuto životní spokojenost dost výrazně ovlivňuje spánková kázeň, proto se vyplácí sledovat spánkové či cirkadiánní parametry, aby podle nich člověk plánoval den. To se týká zejména těch, co mají sklony k rozladám a mrzutosti (dysthymiků) - pro ně je velice složité nesetrvávat ve stavu chronické naštvanosti.
cirkadianni_cyklus_popisky2.png
Co se týká elektroniky, přemýšlel jsem o nějaké aplikaci do mobilu či webové aplikaci, kde bych si na jedno kliknutí evidoval pesimum cirkadiálnní vlny. Nejdůležitější je odpolední cca okolo 13:00-14:00 (na grafu E), kdy je nejlepší si dát odpoledního šlofíka, a druhá je první ospalost po západu slunce - cca okolo 21:00 (na grafu K). Kvůli času se během roku neustále mírně pohybují. Graf popisuje již moderního člověka, ale pro ty, co mají problémy s dysthymií a rozladami, tak je třeba doporučit, aby chodili do postele už před K, protože je to první ospalost, tzn. první melatonin, po západu slunce (cca okolo J). Když si lehnou do postele 15' před K, tak budou mít hluboké fáze spánku (3-4 na druhém grafu) a ráno budou referovat, že se vyspali do růžova, i když možná budou vstávat okolo 5:00. Přítomnost hlubokých fází je pro kvalitu spánku důležitější než délka spánku.
spanek_dysthymie_deprese_eeg.png
Spánek je dost složitý, neintuitivní a navíc dost individuální, takže každá rada bývá dvojmo podmíněná:
Za předpokladu A, když jsi B, a je C, tak pak musíš D.
To bývá pro odborníky smrťák: Vždy se totiž dostanou pod kulometnou palbu vět: "Tak to já znám jednoho a u toho platí Ř." Když tuto větu slyšíte posté, tak je po vás amen. Moc podmínek zkrátka odborníkova smrt.

Samozřejmě jen sledovat cirkadiánní cyklus ke spokojenosti nestačí, protože životní spokojenost se chová jako konjunkce ostatních potřeb. Kdyby měl člověk jen pět potřeb uspokojených od 0-100%, tak výsledná spokojenost je jejich součin:
80*15*90*100*95=10%
No nic moc, ale z největší části za to může ta jedna jedinná potřeba s 10%.
Pokud je tou potřebou spánek, pak bývá těžké to správně diagnostikovat. Když ale už víme, že za nespokojeností člověka je nevyspání, pak je relativně snadné tento podíl nespokojenosti odstranit. Lidé totiž nedávají svou životní nespokojenost do souvislosti se spánkem. Prostě jejich hlava nemá kontrolku na nedostatek spánku. Nikdy ji nepotřebovala - spánek vždy řídil západ slunce. Ospalost se bohužel hlásí jako rezerva v autě - až při 5% nádrže. Podle toho taky vypadá výsledná hodnota životní spokojenosti moderního blahobytného člověka - neustále celosvětově klesá od deseti k pěti.

Achbože, to jsem se zase rozepsal...
Tak ještě dlužím tu odpověď - když nezachováme střídání letního a zimního času, tak se vraťme k astronomickému času, tzn. k zimnímu. Vše ostatní má hodnotu nápadu politika. Takže uvidíte, že letní a zimní čas se zruší, a z hlediska času bude Evropa v naprostém EU chaosu.
Odpovědět