Snímání polohy hallovými sondami

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Odpovědět
DavidO
Příspěvky: 1138
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od DavidO »

Pěkný, má tam hezkou grafiku o tom jak to funguje s těma hallovkama, a to v několika různých možných konfiguracích (velkej kulatej magnet, jeden malej hranatej přímo pod senzorem, dva kousek vedle sebe a senzor mezi nima).
Akorát mě trochu překvapila výsledná cena, i když, jestli to všechno kupoval a navíc v kusovce, tak se to asi nasčítá.

3:24 ... and the large red button can be assigned to a desired control output, which will most likely control the brake as Microsoft Flight Simulator doesn't currently support misiles. :lol:

Ve druhém videu (odkaz je v popisku prvního) má zajímavé detaily o stavbě i pár obecně platných hintů (např. že jsou různý hallovky, jak na připojení Ardunina k Windowsům jako joysticku, anebo že je třeba vhodný si označit drátky...)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1367
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od fulda »

Možná jsem něco prošvihl, ale už mnoho let existují senzory typu AS5045, které jsou pro tyto účely vytvořené.
http://www.fucik.name/masinky/tocna/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
DavidO
Příspěvky: 1138
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od DavidO »

Myslím, že jo.

On používá Honeywell SS496A1, který dávají napěťový výstup skoro rail-to-rail (0.2 - Vss-0.2) a to na jednom pinu, čili se mu to snadno připojuje k analogovým vstupům a nepotřebuje s tím komunikovat po seriáku nebo zpracovávat PWM. A že to má jen 3 nohy, tak se mu to i snadno zapojovalo ke drátům, není potřeba na to dělat destičku jako pro 16pinového SSOP švába. I cena je lepší, než za AS5045, i když absolutně taky nic moc (u Farnella £2.88 + DPH za kus a za AS mají u AMS napsáno "Starting with $9.31* *per unit for 100 units and above"), ale dost jistě bude existovat nějaká levnější možnost (úplatkové vzorky od Austria Micro nepočítám ;-)).

A dále, ve videu přímo říká, že potřeboval poměrně malý rozsah natáčení (6° nebo kolik), což by mu dávalo pro snímání běžným poťákem příliš malé rozlišení, takže tam dal tenhle senzor a magnet mu kolem něj jezdí skoro rovně rovně (mírný oblouk, ale i tak má výstup hezký). Ten "tvůj" AS5045 je rotační, čili by se musel namontovat tak, že to je v ose s magnetem a jeden nebo druhý se otáčí, no a i když je 12bitový, tak by mu to na těch 6° dávalo jen nějakých 68 hodnot (+- 200 let).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1367
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od fulda »

:) Existují i jinak tvarované verze než rotační :) Ale to je spíš akademická diskuze.
Taky ty od Austria Semi patří k těm nejdražším, dnes existuje celkem dost alternativ. A právě že se m zdá, že těchto snímačů je celkem dost, takže bych se asi nepouštěl do práce s analogem, ale použil bych nějakou zabalenou verzi. Mno, možná je to jen otázka osobních preferencí, něco jako stavět ze součástek vs stavět z modulů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
MartinL
Příspěvky: 252
Registrován: 24 úno 2013, 14:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od MartinL »

Pokud máš nějaký tip na "ekvivalent" snímačů od Austria systems, tak sem s ním.
DavidO
Příspěvky: 1138
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od DavidO »

Hele mě to připadá jako docela oprávněné použití. Na Arduinu máš několik separátních kanálů AD, na které připojíš analogová data nezávisle a z programu to obsloužíš "zadarmo" pomocí AnalogRead, zatímco pro seriovou komunikaci s víc senzorama bys musel řešit multiplex na hardwarové úrovni nebo připojit na různé piny a použít knihovnu na softwarový seriák na ty senzory jednotlivě. Navíc ta snadnost připojení, kde součástka/modul má jen tři dráty (z toho dva jsou napájení a data jen jeden), si myslím taky hraje v takovémhle projektu roli. Takhle jak to on navrhnul a celkově udělal (mechanika, elektrika, program), mi to připadá velmi jednoduché a snadno pochopitelné i replikovatelné, resp. neumím si představit, jak to celé udělat celkově jednodušejc (a to včetně programové obsluhy v Arduinu, aby to bylo rychle hotový a pochopily to masy).

No ale zpět od akademické diskuse, který teda od AMS bys použil a jak? (Já je moc neznám a ten cos použil v mašinkách byl rotační a jako vzorek zadarmo).
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1367
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Snímání polohy hallovými sondami

Příspěvek od fulda »

DavidO píše: 23 říj 2020, 19:59 No ale zpět od akademické diskuse, který teda od AMS bys použil a jak? (Já je moc neznám a ten cos použil v mašinkách byl rotační a jako vzorek zadarmo).
Já bych použil například AS5306.
Ale určitě bych si přečetl třeba návod od MXL90333

Nedávno jsem někde narazil ještě na jiné čipy pro elektronické joysticky, ale nedaří se mi je dohledat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Odpovědět