měřák na vodu

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
butan
Příspěvky: 109
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: měřák na vodu

Příspěvek od butan »

Tlakové čidlo ležící na dně je takové elegantní, bezůdržbové. S kompresorkem už jsou problémy, já nic lepšího než ledničkový nemám, a tam mohou být problémy se starty, do vnějšího prostředí ani přímo do studny to není. (moje studna není ve sklepě.)
A co se týče četnosti měření, v době kdy běží čerpadlo bych od studnoměru chtěl měření každou vteřinu, ať to zároveň slouží jako hladinový spínač.
Kapacitní měření je zajímavý nápad, jako čidlo mně napadla stará televizní dvojlinka, http://www.avelektronik.cz/televizni-30 ... ka-vfsv510 ona se snad ještě dá i koupit. Jenom to chce prověřit jak se projeví mokrý povrch, případně mokrý povrch s vrstvou kalů ze studny. Asi by to chtělo rovnou provádět vektorové měření impedance, a pak z něj vytěžit spolehlivá data. Usazeniny na povrchu se budou vytvářet delší dobu, rok.
Souosé kapacitní čidlo do studny si vyrábět netroufám.
Lubor
daton
Příspěvky: 664
Registrován: 16 bře 2013, 16:12

Re: měřák na vodu

Příspěvek od daton »

No a co kdyby jste se vykašlali na měření tlaku a udělaly to přes Archimeda jako tady
https://www.xpablo.cz/?p=1310
Myslím že je to elegantnější a lépe proveditelné než se rozčilovat s tlakoměry a jejich mouchami. :D
DavidO
Příspěvky: 1133
Registrován: 01 kvě 2013, 21:27

Re: měřák na vodu

Příspěvek od DavidO »

Při volbě metody jde i o to, jestli chcete přesné měření anebo indikaci, jak moc je možný se podívat dovnitř, co si můžete dovolit nechat trvale uvnitř a jestli to chcete na jediném místě anebo na několika (studna, sudy pod okapama, podzemní nádrž a další).
(doufám, že se autor konečně zaregistruje a uvede všechny naše blouzniviny na pravou míru :D)
Nikoho plánovaně neurážím. Jestli se Vám nelíbí co píšu, tak to nečtěte. A ostatně, třeba za to nemůžu - Researchers believe that dark humor can be a significant symptom of dementia.
Uživatelský avatar
pryb
Příspěvky: 1
Registrován: 06 črc 2020, 07:53

Re: měřák na vodu

Příspěvek od pryb »

Výšku hladiny v jímce na dešťovku měřím ultrazvukovým senzorem (HC-SR04). Funguje to poměrně pěkně. Snímám jednou za 5 minut vždy 9 hodnot a z nich beru medián, abych eliminoval zjevné chyby. Hodnoty tak výsledně oscilují v rozmezí jednoho centimetru.

Původně jsem měl obavu, jak dlouho čidlo v jímce vydrží, a doufal jsem, že to budou aspoň 2 měsíce. Ve výsledku jsem ho během dvou let měnil jednou. Po první výměně jsem ho opatlal silikonovým tmelem. Jímka je zakopaná dost hluboko, takže čidlo je cca 1,5m pod zemí v poměrně stabilních podmínkách.

U tohoto způsobu měření je nutné, aby čidlo nechytalo falešné odrazy od trubek, kabelů apod. Do studny by to bylo nejspíš zcela nepoužitelné.

Stejné čidlo mám v druhé jímce - v bývalé žumpě. Tady už dá vždycky práci to vyladit, chytá to hodně falešných odrazů. Čidlo nemá takovou výdrž, měním ho cca 3x do roka. Za příčinu považuji to, že je těsně pod povrchem, kde mnohem víc kolísá teplota a čidlo se tak hodně rosí.

Zkoušel jsem vodotěsný UZ senzor (pípák z auta), ale ten má mnohem větší zorné pole, to bylo k ničemu.

Pak měřím hladinu ještě v úzké (40cm) hluboké (4m) trubce. Ultrazvuk je nepoužitelný, je tam kabel, hadice, lanko - spousta falešných odrazů.

Na předchozí stránce tu padnul nápad se zvukovodem, to zní dobře. Vzal jsem dvě 2m kanalizační trubky, vytisknul čepičku pro uchycení čidla a vyzkoušel. Na jedné trubce to fungovalo, na dvou spojených ne - docházelo k odrazu ve spoji trubek. Tak jsem sehnal trubku čtyřmetrovou, to fungovalo skvěle. Asi týden. Pak to začalo hlásit nesmyslně krátké hodnoty. Vevnitř zkondenzovala voda a kapky na stěnách začaly dávat falešné odrazy. Takže tuhle cestu jsem taky opustil.

Nakonec jsem tam dal laserový senzor VL53L0X. Dosah to má necelé 2 metry, takže jsem ho musel zanořit dost hluboko do té trubky. Zaměřovalo se to dost blbě (navíc to nefunguje ve viditelném spektru), ale fungovalo to dost dobře. Vydrželo to skoro rok a čtvrt, odešlo to před cca dvěma týdny. Zatím jsem nezkoumal proč.

Pro souseda jsem na jaře dělal měření do studny podle Archimeda, jak bylo zmíněno výše. Výsledky nejdřív nestály za moc, chyba byla cca 15%. Pak jsme zjistili, že je potřeba mít opravdu stabilizovaný zdroj. S lepším zdrojem se nám povedlo dosahnout přesnosti 1cm při hloubce studny 8m. Fungovalo to asi 3 měsíce, ještě jsme nezkoumali, co se rozbilo. Podezírám to tenzometrické čidlo, že u nevyhovovalo vlhké prostředí..

Teď mám na cestě tlaková čidla, prodejce tvrdí, že jsou vodotěsná. Tak uvidim, jak (a jak dlouho) to bude fungovat.

Nápad s kapacitním čidlem zní dobře, ale nedovedu si představit, jak to realizovat v délce několika metrů. Navíc, nebylo by to taky náchylné na změnu kvality vody? A na kondenzaci na vynořené části? Edit: Teď teprve koukám, že už jen opakuji již zmíněné...
Odpovědět