pinové a dutinkové lišty

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Odpovědět
butan
Příspěvky: 113
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

pinové a dutinkové lišty

Příspěvek od butan »

Kdo si hraje třeba s arduínem, potřebuje obojí. Nashromáždil jsem s nimi nějaké skušenosti.
Pinové lišty dodávané s destičkami z číny přitahuje magnet. Podle všeho jde o železné poniklované piny. Až na trochu horší pájitelnost jsem s nimi špatné zkušenosti neudělal.

Dutinkové lišty ani ty z číny kupodivu železné nejsou. Ale všeobecně nic moc, snadno se roztánou, a pak mají nespolehlivý kontakt. Prostě nepruží a ani se nedivím protože jsou vystřižené z plechu, ale požaduje se pružnost v rovině toho plechu. čím je nahradit?
  • Staré FRB dutinky, nebo celé konektory. Výborná volba, dutinky s hyperbolickými kontakty jsou dodnes to nejlepší co na trhu je.
  • Precizní patice Ač jsou dražší, pružnost horší, a pin se z nich špatně vyndává. Někdy mám pocit že ho při vyndání ohoblují :-) Asi jsou předurčené jen na několik vysunutí, ale součástka z nich omylem nevypadne (nebo vlivem vibrací)

Shrnu ještě vlastnosti té mnou doporučované DIL40 patice:
  • +Velké rozpětí průmeru zasouvaných pinů. Už od 0
  • +Při použití bez DPS(přímo na plocháč licen) dutinky z těla konektory nevypadávají
  • -Povrchová úprava, asi jen cín
  • -Malá hloubka zasunutí pinu
Naposledy upravil(a) butan dne 22 pro 2019, 07:58, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1368
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: pinové a dutinkové lišty

Příspěvek od fulda »

Tak k tomu lze říci jen tolik, že ten magnet používáš málo často. Železných je v elektronice celkem dost věcí, nožičky u THT součástek a tak.
Krom toho, že i nerez může být magnetická.

To jak se které pájí je jen otázka oxidace finální vrstvy.

Co se týká dutinek, je dobré vědět, že existují čtvercové průřezy a kruhové průřezy.
Precizní čtvercové tvoří plíšek ohnutý tak, aby se dotýkal pinu ze 3 nebo 4 stran.
Pokud do kulaté dutinky nacpeš hranatej pin, tak se dotýká jen v rozích a to není moc dobře.

Takže hlavní problém těch levných je nedobrá finální úprava. Platí to i pro tu patici kterou dáváš za vzor (tedy pro ty co mám doma).
Její finální úprava má sklony rychle oxidovat, pokud jí používáš a často do ní něco zasouváš, tak oxidaci "ošoupeš", ale pokud jí necháš moc dlouho zasunutou, tak se její kontakt zhoršuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
butan
Příspěvky: 113
Registrován: 02 dub 2019, 07:06

Re: pinové a dutinkové lišty

Příspěvek od butan »

A nožičky dil švába se považují za kulaté?
Fuldo, můžeš mi doporučit precizní náhradu za https://www.gme.cz/dutinkova-lista-bl820g-8-5mm (na čtvercové piny). Prostě co se hodí k arduínu.
Lubor
micer
Příspěvky: 180
Registrován: 12 čer 2014, 19:14

Re: pinové a dutinkové lišty

Příspěvek od micer »

Tohle https://www.rasel.cz/arduino-prislusenstvi-c412/ je kvalitou kontaktu (i opakovaně) někde úplně jinde, prostě to funguje.
Odpovědět