Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Zajímavé odkazy, literatura, nápady ...
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od Dex »

Zdravím,

měl bych jedno takové lehce filosofické téma respektive potřebuji trochu inspirovat ;)

Představte si domácího robota (pohybuje se doma, uvnitř objektu). Má pásy :) a měl by být schopen převážet drobnější věci (skleničky, lahve, talíře ale nikoliv jen nádobí). Ideálně by měl být schopen i některé z těchto nákladů naložit/vyložit.

Jakou koncepci (do začátku) zvolit?

Pochopitelně jsem zkoumal internet, ale zatím jsem na nic "rozumného" nenarazil. Domácí roboti ("home robot") obvykle jen jezdí po místnosti, mluví, ovládají spotřebiče či prohání domácí mazlíčky. Nic proti tomu, ale tam stačí udělat "odpadkový koš" na pásech a je hotovo ;)

Rozměry předpokládám cca do 30x30 cm půdorys a klidně možná i 30 cm výška. Zkoušel jsem i koukat do "průmyslu", ale tam jsem skončil u https://en.wikipedia.org/wiki/Crawler-transporter :lol:

Třeba jste ale někdo viděl nějakou zajímavou koncepci, na kterou jsem zatím nenarazil.

Nic proti vtípkům ala obrázky ze StarWars atp., ale to bych tohle téma hodil do lampárny ;)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 262
Registrován: 29 kvě 2015, 00:36
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od gilhad »

Já mám takovou trochu drzou otázku - proč?

Teda jaký účel to má mít? (Kromě ježdění a nezborcení se pod nákladem)? Má to ohromovat návštěvy, hledat zapomenuté brýle, vařit a dovážet kafe, když majitel píše na klávesnici příliš pomalu, uklízet ze stolu do myčky hrnky od kafe, než se vrátí manželka od kamarádky (teda jako z návštěvy, nikoli kamarádčina manželka i když v dnešní době ...), nebo co vlastně?
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od Dex »

Účel je prostý - ohromovat návštěvy :D

Třeba zjednodušeně - vydám hlasový povel, robot vyrazí do kuchyně, někdo na něj něco položí, vydám další povel a on to odveze třeba do obýváku. Navigaci ale zvládne sám, stejně jako se vyhnout překážkám či lidem po trase. Kdyby na sebe zvládl i něco sám naložit či něco vyložit, tak by to bylo ještě lepší, ale jsem realista a chápu, že do lednice si sám těžko sáhne ;)

O borcení se pod nákladem bych se až tolik neobával respektive nosnost nákladu cca 1,5 - 2 kg nebude problém.
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od fulda »

Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od Dex »

fulda píše: 21 led 2019, 17:23 Použij vlak!
To je starý! a já chci pásáka :twisted:
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
recyklon
Příspěvky: 2
Registrován: 21 led 2019, 18:26

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od recyklon »

Nevím, jak máš členitý byt. Pokud tam jsou nějaké prahy, koberec nebo nerovnosti, tak doporučuji pásák s tím, že může mít i hladké pásy. Nevýhoda je, že bude hůř zatáčet a na konstrukci je složitější. Pokud uděláš něco na principu Bobcat, tak je to jednodušší a když bude výrazně širší než delší, tak bude i výborně zatáčet. Nevýhodou je zase nižší předo-zadní stabilita. Docela osvědčený způsob navigace je sledovat konstantní vzdálenost od jedné stěny a podél ní jet. Tak vlastně projedeš celý byt a jednou se do kuchyně určitě dostaneš. Každopádně budeš potřebovat nějaký manipulátor - gripper. Třeba:
https://www.aliexpress.com/item/Robotic ... 56446.html
S pásákem by to mělo vypadat asi takto?:
https://www.aliexpress.com/item/WiFi-Bl ... 83622.html
No a na ohromení návštěv a manželek známých bych určitě nechal ruční řízení (přes mobil - to má každý), aby to pochopily. To vždycky zabere. Na dokreslení autonomie bych tam pak naprogramoval - Jeď rovně 3 sec., (ne delay!, ale hlídej, jestli před tebou něco není), zahni, zase rovně zastav a máchni gripem do vzduchu. Teď bude v kuchyni, bude jako zvedat a nakládat imaginární pivo a pak to samé v opačném pořadí. Startovat to budeš od nějaké žvejkačky v koberci a zase se to vrátí na stejné místo. Takže přihlížející budou omdlívat obdivem. Kdyby uměl sbírat kostičky, možná by se pak hodil na Robotický den...
Uživatelský avatar
fulda
Příspěvky: 1359
Registrován: 04 led 2016, 17:18

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od fulda »

Co to bylo za českou pohádku, kde robot popletl šunkový sendvič a přinesl chleba na šunce a pak přinesl kávu i pro pána v televizi?
Byl to Rumburak se vrací?

https://www.youtube.com/watch?v=11dVIt8H-d0
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od Dex »

ad Filip: tak chápeš to (zatím jako jediný) a v principu popisuješ to co mám v plánu i když asi trošičku rafinovaněji ;)

ad Fulda: Jindro nes.r! :evil:

Znáte Omniboty? http://www.theoldrobots.com/omni2k.html
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Uživatelský avatar
jrt
Příspěvky: 1921
Registrován: 17 úno 2013, 17:13

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od jrt »

Dex píše: 21 led 2019, 17:14 ... robot vyrazí do kuchyně, někdo na něj něco položí, vydám další povel a on to odveze třeba do obýváku. Navigaci ale zvládne sám, stejně jako se vyhnout překážkám či lidem po trase. Kdyby na sebe zvládl i něco sám naložit či něco vyložit, tak by to bylo ještě lepší, ale jsem realista a chápu, že do lednice si sám těžko sáhne ;)
O borcení se pod nákladem bych se až tolik neobával respektive nosnost nákladu cca 1,5 - 2 kg nebude problém.
Než se pustíš do jakéhokoli vývoje, nalož na pásák, který už asi máš, skleničku s vodou a nech ho chviku jezdit. Pak zjistíš, že na dopravu čehokoli kapalného potřebuješ stabilizovanou plošinu. Ale pokud uvažuješ o dopravě plechovkového nebo lahvového piva, tak to bych se k projektu rád připojil :D
jrt
Uživatelský avatar
Dex
Administrátor
Příspěvky: 1519
Registrován: 16 úno 2013, 14:26

Re: Domácí robot - potřebuji inspirovat ;-)

Příspěvek od Dex »

Kapaliny budou uzavřené, jinak by se to vycmrndalo, to je jasné :)
"all your robots are belong to us"
robodoupe.cz
Odpovědět